rendement veelvuldig zullen afwerpen. De Hp.V.P. zelve kan tegen scherfwerking beveiligd, mogelijk gasdicht gemaakt wordende werkgelegenheid der officieren van gezondheid kan met eenige improvisatie belangrijk efficiënter worden ingericht dan het geval is bij elk ander gevecht, waarbij men meestal genoegen moet nemen met wat men aantreft. Bij deze werkzaamheden is hulpverleening door de militairen van de T.A. mogelijk, wanneer geen onmiddellijke actie van den vijand te verwachten is. Werk is voor hen steeds te vindenaan een stelling kan altijd nog worden verbeterd de uitdrukking „een stelling is nooit af" geldt ook voor het M.G.D.-gedeelte ervan. Eén tactischen eisch mag men bij het voorbereiden van de werk zaamheden van den M.G.D. in een stelling niet vergeten men wake er van den beginne tegen dat de vijand, door herkenning van de medische formaties, door vaststelling van de wijze van gewondenafvoer, inzicht krijgt in het verloop van de stelling. Men stelle dus voor zichzelf nauwkeurig de punten vast, vanwaar van 'svijands zijde inzicht in de stelling kan worden verkregen, en zorge voor onzichtbaarheid van onze maatregelen ten opzichte van die punten. Afvoerwegen, Hp.V.Pn., wagenplaatsen dienen behoorlijk tegen zicht gedekt te zijn. Wanneer bij een stelling van twee bataljons het den vijand zou gelukken, de plaats der beide Hp.V.Pn. te localiseeren, eventueel autotransport van deze beide punten achterwaarts te herkennen, dan zal dit hem een inzicht in het verloop van de stelling kunnen geven, dat hem vele moeizame en kostbare verkenningen bespaart. Eén stellingvorm verdient uit medisch-tactisch oogpunt nog even onze speciale aandacht, en wel de stelling in bergterrein. Bij de verdediging van heuvel- of bergterrein kan de A.B. de plaats van de stelling op verschillende gedeelten van de helling kiezen. Een stelling aan de van den vijand afgekeerde zijde van den kam is volgens het A.T.V. II in onze terreinen vrijwel niet denkbaar de keuze beperkt zich dus tusschen een stelling op den kam, met als voordeel, dat van de opgaande helling het volle profijt wordt getrokken als terreinhindernis, en een stelling aan 's vijands zijde aan den voet van den berg, waarmede men, naast goede waarneming van den top af, de voordeelen van een bij vlak voorterrein bestrijkend schot en van mogelijkheid tot een goede diepte-echelonneering krijgt. Voor den M.G.D. is nu van belang, dat bij de keuze tusschen deze beide stellingen hemelsbreed misschien op een afstand van 100 m van elkaar gelegen de beslissing valt of onze gewonden- afvoer de gemakkelijkst of wel de moeilijkst denkbare taak wordt. In de stelling op den kam van den berg zijn wij, onmiddellijk achter de voorste lijn, gedekt zoowel tegen zicht als tegen vuur de gewonden worden naar omlaag afgevoerd, het werk der trans- portploegen wordt vooral na een eventueele voorbereiding van wegen belangrijk verlicht. 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 50