In de stelling aan den voet aan :s vijands zijde hebben wij den berg in den rug. Wellicht is nog een gedeeltelijke afvoer zijdelings om den berg heen mogelijk laat het terrein dit echter niet toe, dan moet de afvoer naar achteren, klimmend plaats hebben. Echter, wanneer de berghelling niet sterk begroeid is, bestaat hier een groote kans op zichtbaarheid van 's vijands zijde. Daar bewegende groepen, ook al dragen zij het meestal van verre niet herkenbare embleem van het Roode Kruis, vuur trekken, zal in vele gevallen de afvoer gedurende den dag bij een dergelijke stelling onmogelijk zijn. Men besluite niet te snel tot deze onmogelijkhedensoms levert een ravijntje, een gedekt terreingedeelte achter een uitspringen- den neus, een onverwachte mogelijkheid, den kam ongezien te bereiken. Een zeer intensieve plaatselijke verkenning, zoo mogelijk gepaard met een overzien van het geheele stellingcomplex uit het voorterrein, is noodig alvorens men zich aan een definitieve uit spraak waagt. Heeft men echter eenmaal zeker geconstateerd, dat van afvoer van gewonden bij dag, althans voor een gedeelte van de stelling, zal moeten worden afgezien, dan dienen bijzondere maatregelen te worden genomen. In dit geval zal men veelal tot splitsing van de Hp.V.P.A. moeten overgaan op een gunstig punt achter het onbereikbare gedeelte van de stelling zal de jongste officier van gezondheid, voorzien van eenig materieel en bijgestaan door de militairen der verbandploegen, nuttig werk kunnen verrichten. In een ravijntje, een gedekte plaats in een terreinplooi, achter een grooten steen bij meer voorbereidingstijd misschien in een inge graven ruimte kunnen de gewonden worden verzameld en kan de voorloopige behandeling plaats vinden (wonddesinfectie, spal ken, stelping van bloedingen enz.) tot bij duisternis de mogelijk heid van afvoer wordt geopend. Bij de uitoefening van den militair geneeskundigen dienst bij den aanval op een stelling gelden in groote trekken dezelfde regels als bij de bespreking van het ontmoetingsgevecht gegeven. Alleen is hier een betere voorbereiding mogelijk de inzet van personeel en materieel kan, althans in de eerste phasen van het gevecht, geschieden volgens een te voren opgemaakt plan, in overeenstem ming met dat van den A.B. In het algemeen blijven hierbij de Hp.V.P.An. bij hunne afdeelingende Hp.V.Pn. worden achter de uitgangsopstelling opgericht. Ook hier echter vatte men dezen regel niet als bindend op het kan zijn dat de afstand van de uitgangsopstelling tot 's vijands voorste lijn hiervoor te groot is. De afvoer van gewonden kan, althans voor wat het gedeelte achter de eigen uitgangsopstelling betreft, van te voren worden geregeld. En wat kan, moét ook geschieden de voordeelen, die de mogelijk heid tot voorbereiding bij dezen aanval medebrengt, moeten ten volle worden uitgebuit, óók door den M.G.D. 152

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51