Ten slotte nog een enkel woord over den terugtocht, en speciaal over dien bij het gevecht om tijdwinst. Ook hier dienen de maat regelen van den M.G.D. aan die van den commandant te worden aangepast. Wanneer onze troepen, van stelling op stelling terug gaand, den aanvaller telkens tot ontwikkeling dwingend en zich dan weer losmakend, den vijand tijdverlies opleggen, moeten ook de maatregelen van den arts er op zijn gebaseerd, met deze tactiek te coördineeren. Bevelen voor een juist gebruik van auto's en transportpersoneel, ontpakken van de Hp.V.P.An slechts tot het hoogst noodige voor de beperkte actie, tijdig gereed zijn op het uur van den afmarsch, tijdig ook weer gereed zijn in de nieuwe stelling om geneeskundige hulp te geven na vlotte verkenning der medisch-tactische mogelijkheden, het zijn alle handelingen, die een voortdurende aandacht en een volledig begrip van wat ge vraagd wordt, vereischen. Voor het eigenlijke achterhoedegevecht ten slotte geldt ongeveer hetzelfde. Een achterhoedestelling neemt de achterhoede in om den vijand gedurende korteren of langeren tijd op te houden. Zij moet dan een tijdelijke verdediging voeren, met kans op soms ernstige verliezen, voortdurend op de mogelijkheid voorbereid om het gevecht snel te moeten afbreken. Een hulpverbandplaats zal hier dus wel moeten worden opgericht, doch men zal steeds gereed dienen te zijn, haar weer snel op te brekenook hier dus treedt de eisch op den voorgrond dat van het materieel slechts het hoog noodige wordt ontpakt, terwijl het personeel zooveel mogelijk in de hand zal moeten worden gehouden. 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52