6. DE VERDEDIGING VAN EGYPTE, 1914—1918 EN THANS (H) door v. H. (Met twee schetsen achterin dit nummer.) DE POLITIEK-STRATEGISCHE VERHOUDINGEN. Welk een groot verschil tusschen de politiek-strategische ver houdingen in 1914 en die van 1939 In 1914 is Egypte in naam een Turksche vazalstaat, practisch een Britsch protectoraat. Het streeft naar onafhankelijkheid, tracht de belanghebbende partijen tegen elkaar uit te spelende hand having van orde en rust vereischt veel staatsmanswijsheid en de doorloopende aanwezigheid van een vrij sterke troepenmacht. Hoe zijn houding in een internationaal conflict zal zijn, is op zijn minst twijfelachtig. Veel zal afhangen van den loop der gebeur tenissen, van de houding ook van de buurlanden. Wie zijn dat In het oosten Turkije in Syrië en Arabië in het zuiden Italië in Erythrea, het zelfstandige Abessynië, Engeland in Britsch Oost-Afrika, België in den Congo, in het zuidwesten en westen Frankrijk in Equatoriaal Afrika en den Franschen Soedan, in het westen Italië in Fezzan eri Tripolitanië ten slotte in het noorden, aan gene zijde van de Middellandsche Zee, Griekenland op Kreta, de tallooze eilanden en het vasteland, weder Italië in den Dodekanesos, Turkije op Klein-Azië en Engeland op Cyprus. Stellen wij nu voorop, dat hoe de kaarten in een gewapend con flict ook komen te liggen, de Navy, desnoods met steun van de Fransche marine, onbetwist heer en meester is in de Middelland sche en in de Roode Zee, dan zal het duidelijk zijn, dat gevaar slechts te land dreigt en wel uit Italiaansch en uit Turksch gebied. Wij zeggen met opzet gebied. Dit m.h.o. op Italië. Immers, het is lid van den Driebond. Doch dit behoeft men niet te tragisch op te vatten. Niet alleen bestaat de aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid, dat het zijn bondgenooten in den steek zal laten maar bovendien kan het zijn Afrikaansche bezittingen de Britsche heerschappij ter zee nog daargelaten onmogelijk als operatiebases bezigen om de doodeenvoudige reden, dat het daar zelf vrijwel niets te vertellen heeft. Van Tripolitanië be- heerscht het niet meer dan een kuststrook ter breedte van de dracht van het scheepsgeschut. Fezzan Moerzoek met omge- 154

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 53