stootelijk feit tegenover, dat de gebeurtenissen de Britten in het. gelijk hebben gesteld. En nu de verhoudingen 25 jaar later Ook hier moeten wij ons even losmaken van wetenschap, die wij thans bezitten Want veel, zeer veel is er veranderd, niet zoozeer door Italië's ingrijpen in den strijd dan wel door Frankrijk's laten wij hopen, tijdelijk staken daarvan. Nu geen bedreiging meer uit het oosten, waar de Fransche en Britsche mandaatgebieden Syrië en Palestina met het Engeland zeer goed gezinde Transjordanië Egypte een wel haast afdoende dekking geven tegen een mogelijk ingrijpen door Turkije en/of Iran en Irak. Het grootste gevaar komt nu inder daad van de zijde van Italië, nog wel niet belligerent, doch even min neutraal, maar non-belligerent, aanmerkelijk veel sterker ter zee en Egypte met den Soedan enger begrenzend dan in 1914 dank zij moderne pacificatiemethoden a la Graziani verzet roeit men uit door de verzetslieden uit te roeien stevig te paard in Tripolitanië en het ter belooning van de in 19141918 verleende „hulp" ten zuiden daarvan tot den 25sten lengtegraad ten koste van Frankrijk en Egypte afgestane gebied, met een nog eerder meer dan minder onrustigen zit en teugelvoering in Abes- synië, en in Erythrea. Bovendien door het bezit van de laatst genoemde twee gebieden en van Italiaansch Somaliland en door zijn gestook in Saoudië en Yemen, tegenover Britsch Somaliland, Djibouti en Aden in een positie, die niet geheel zonder gevaar is voor Britsche aan- en afvoerlijnen door de Roode Zee. Men ziet hetde kaarten zijn in 1939 wel heel anders verdeeld dan in 1914. Daar staat echter tegenover, dat zich nu in de Nabije Oost heel wat meer Geallieerde troepen bevinden dan toen. Bovendien laten de Italianen in eerstgenoemd jaar, evenals de Turken het deden in het laatstvermelde, der tegenpartij de gele genheid, zich op mogelijke, later waarschijnlijke en tenslotte inder daad plaats grijpende gebeurtenissen voor te bereiden. Voldoende gelegenheid voor het scheppen van een evenwicht aan krachten, zoowel in materieel als in personeel opzicht Dat wagen wij te betwijfelenWant waarom slaan de Geallieerden dan niet onmiddellijk toe, wanneer Mussolini, den strijd reeds beslecht wanend, eindelijk voldoenden moed heeft bijeen gezameld om het in Europa verslagen Frankrijk de stiletto in den rug te werpen Dat hij niet onmiddellijk aanvalt, is daarvoor geen bewijs. Want men weet nu zoo zoetjes aan wel, dat hij daartoe niet eerder over gaat dan wanneer hij over een meervoudige overmacht beschikt. Het is dan ook eerst na Frankrijk's volledige ineenstorting, dat hij ten aanval gaat. Die ineenstorting veibreekt de verhoudingen dan ook wel vol komen. Egypte's dekking in het oosten schrompelt tot de helft ineen. Echter, Arabieren en Joden in Palestina hebben de strijd bijl begraven en omtrent Turkije's houding bestaat zoo weinig 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 56