twijfel meer, dat men hier nauwelijks van een verslechtering van den toestand behoeft te spreken. Anders is het gesteld in het zuidoosten en in het westen. Na de overgave van Djibouti is het voor de Italianen zaak, het laatste geallieerde bruggehoofd aan de Golf van Aden, Britsch Somaliland, te vermeesteren. Het helpt hen echter weinig. De Navy heeft volledige opruiming ge houden onder hun vloot ten oosten van Suezhun gebieden in Oost-Afrika blijven een belegerde vesting. Daarom kan Enge land zich de weelde veroorloven, Berbera en omgeving te ont ruimen. Een moedig besluit, want ten slotte beteekent dit het wederom prijs geven van geallieerd gebied, een moreele nederlaag dus. Maar een wijs besluit tevens, want het voorkomt den inzet op een minder dan secundair operatietooneel van krachten, die men elders hard noodig heeft. Goede strategie over het lot van Britsch Somaliland zal op een andere plaats en op een ander tijdstip worden beslist. Dit geldt zelfs tot op groote hoogte van geheel het gebied in Oost-Afrika, waar nu de Italiaanscbe vlag waait. Het vormt een oorlogstooneel van tweeden rang. De Brit handelt dienovereenkomstig. Hij houdt het afgesloten, gunt het geen rust, beneemt het de kans, hinderlijk te worden naar buiten, zorgt dat het naar binnen de handen vol heeft met een „zesde colonne", die van opstandige overwonnenen. Maar ook hier geen inzet van groote krachten. Want in het noorden, aan Egypte's westgrens en nog verder naar het noorden, daar ligt het zwaarte punt. Hier is het, dat het uitvallen van Frankrijk ernstige gevaren meebrengt. Wij zullen ze hier niet schilderen ze liggen nog versch in ons geheugen. Wij willen slechts vaststellen, dat de dreiging van een nijptangbeweging op Egypte via Libyë, Griekenland en in het brein van de asgenooten wellicht ook Turkije en Syrië maar omgekeerd ook van zulk een beweging op Griekenland door Albanië en een door Italië vermeesterd Egypte, is verhin derd. (Men houde in het oog, dat het strategisch uitermate belang rijke Kreta recht ten noorden is gelegen van het gedeelte van Afrika's noordkust, waar Wavell en Graziani thans hun krachten meten) DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN 1914—1918. Het voorspel. Wanneer in de eerste dagen van Augustus 1914 de eene oorlogs verklaring volgt op de andere, blijven Italië en Turkije neutraal. In de Middellandsche Zee bevinden zich twee Duitsche kruisers, de Goeben en de Breslau. Onder hun commandant, admiraal Souchon, slagen zij erin hoe, that is another story de Dar- danellen te bereiken. De Duitsche gezant te Konstantinopel, Wangenheim, weet toestemming voor binnenloopen te verkrijgen van het Jong-Turksche bestuur. Op 11 Augustus laten zij het 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 57