doorzien den opzet, het land te dwingen tot partijkiezen, niet en loopen met open oogen in den val. Nog trachten de diplomaten een oplossing te vindenzij heeft veel kans van slagen, wanneer de Russen een einde maken aan alle gepraatden lsten November verklaren zij Turkije den oorlog. Engeland en Frankrijk volgen den 5den. De gezanten hebben den strijd verloren. Doch in Egypte is het tweede groote, voor Frankrijk bestemde, convooi 36 schepen, weder een 25.000 man reeds gepasseerd, evenals de Wessex territoriale divisie, op weg naar Britsch-Indië ter aflossing en vrijmaking onderdeel van Kitchener's plan van nog meer troepen. En in Egypte zelf beschikt, generaal Maxwell nu in de delta over de East Lancashire territoriale divisie en aan Britsch- Indische troepen te Port Said, Ismaila en Suez over 2 brigades (8 bataljons) infanterie, 2 bergbatterijen (begin October te Ismaila geland) en het Bikanir kameelkorps (eind October te Suez). Den 2den November heeft hij den staat van beleg afgekondigd en bij proclamatie aan de bevolking bekend gemaakt, dat Engeland ter verzekering van Egypte's veiligheid de militaire controle op zich neemt. Vier dagen later volgt een tweede proclamatie Enge land is nu in oorlog met Turkije, aanvaardt de gevolgen daarvan ten volle, doch zal voor de verdediging van Egypte geen gebruik maken van zijn onderdanen, waarvan het verwacht, dat zij zich onzijdig zullen houden. Zes weken later, den 18den December wordt Abbas II afgezet, het Britsche protectoraat over Egypte afgekondigd en, om goed te doen uitkomen, dat de Turksche suzereiniteit over dat land thans ten einde is, den dag daarop Hussein Kemal Pacha benoemd tot Sultan van Egypte. Het Oostfront I. Het krijgstooneel. Beginnen wij op Turksch gebied, dan moeten wij in de eerste plaats vaststellen, dat de Sultans zulks in volkomen tegen stelling met den lateren president Kemal Ataturk nimmer een bepaalde spoorwegpolitiek hadden gevoerd. De aanleg van de uit militair oogpunt zoo belangrijke spoorwegen was geheel over gelaten aan vreemdelingen, die uiteraard in de eerste plaats hun eigen commercieele of politieke (Bagdad-Bahn) doeleinden nastreefden. Was er daardoor wat betreft een actie tegen Egypte geen sprake van een spoorwegnet, ook de stamlijn verkeerde nog in een toestand, die militaire operaties wel allerminst begunstigde (zie schets 1) onderbrekingen in Anatolië, verandering van spoorbreedte in Syrië, geheel ontbreken van langsverbindingen in Palestina, gering aantal locomotieven en rijtuigen, gebrek aan baanmaterieel als rails e.d., noodzaak, bij afgesneden toevoer van 163

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 62