steenkolen uit het buitenland, met hout te stoken, dat over groote afstanden moest worden aangevoerd. De onderbrekingen in den Taurus en in den Amanus noopten twee maal tot overgang van spoorweg- op wegtransport en omgekeerd te laatster plaatse gaf men aan spoorwegvervoer naar Alexandrette en wegtransport vandaar naar Aleppo de voorkeur boven het overbruggen van de onderbreking in den Amanus omdat de daar aanwezige weg in slechten staat verkeerde en bovendien niet in elk jaargetijde bruikbaar was. De gekozen oplossing had echter het nadeel, dat de route vlak langs de kust liep Britsche en Fransche oorlogs schepen hebben er in het begin van den oorlog dan ook meermalen aanslagen op gepleegd, zoowel door beschietingen als het aan wal zetten van landingsdetachementen, die dan vernielingen uit voerden. Door dit alles was de capaciteit uiteraard zeer gering. Nog slechter stond het ermede in Palestina. Het gemis aan spoorlijnen van noord naar zuid deed zich hier des te erger voelen, doordat behoorlijke wegen ontbraken. De Duitschers hebben, toen zij althans de technische leiding hadden overgenomen, alles in het werk gesteld om den toestand te verbeteren. Zoo hebben zij zelfs juist geopende dwarsverbindingen opgebroken om met het vrijkomende materieel de stamlijn te verlengen in de richting van Bir Seba, het door de Turken gekozen concentratiepunt. Dit punt lag aan den rand van de woestijn, die zich naar het westen uitstrekt tot de delta van den Nijl en niet alleen door menschenhand, doch ook door de natuur wordt gescheiden in de twee deelen ter weerszijden van het Suez-kanaal. Dat het oostelijk deel, het schiereiland Sinaï (zie schets 2), niet een onafzienbare zandvlakte is, daaraan herinnert ons reeds het bijbelsche verhaal van den tocht naar het Beloofde Land Mozes beklom den berg Sinaï. Inderdaad loopt het terrein van noord naar zuid en van west naar oost op van een hoogte, nau welijks boven den zeespiegel, tot de uitstekende bergtoppen buiten beschouwing gelaten 800 m de hoogste bergtop haalt een 2600 m. In het laagste gedeelte ligt de zandwoestijn van Et Tih. Van Rafa nabij de kust van de Middellandsche Zee en Egypte's oost grens loopt zij met wisselende breedte tot het Suez-kanaal in algemeen westelijke en dan op den oostoever van dat kanaal in zuidelijke richting naar de Golf van Suez. Haar grootste breedte heeft zij tusschen Bir el Mazar en Bir el Abd tusschen Kantara en Ismaïla bedraagt die breedte nog 50 km, tusschen het Groote Bittermeer en Suez slechts 20 km. Bij El Arish verlaat zij de kust, welke zij althans den oever van de lagune nabij Bir el Mazar nog even bereikt, terwijl zij van Bir el Duweidar tot het kanaal in het noorden grenst aan laaggelegen moerassig ter rein. De grond bestaat uit mul zand, dat troepenbewegingen zeer bemoeilijkt vooral tusschen Bir el Mazar en Bir el Abd, waar 164

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 63