fleurig, stijf gestreken wijd uitstaande rokken, zich rhythmisch- heupwiegend voortbewegend, zingend en met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiend, in een bonte rij naar het paleis van den gouverneur, om hem te verzoeken, haar gelukwenschen te willen overbrengen aan haar geliefde Vorstin. Op deze dagen komen ook Indianen- en Boschnegerkapiteins daar hun hulde aanbieden. Dan staan er 's avonds, op het Plein voor de gouverneurs woning, duizenden en duizenden van alle landaarden, de meesten met hunne kinderen, in ademlooze spanning en verrukking naar het vuurwerk te kijken, dat velen reeds meermalen zagen, maar den grooten afstand tot de stad niet achtende wéér willen zien, ook omdat het eindigt met een „lichtende beeltenis" van hun Koningin. Op het plein, waar het eenige malen levensgroote monument van die Koningin op hen neerziet. Men heeft dit moeten gadeslaan om te beseffendit volk voelt zich aan Nederland verbonden Suriname, dat 4% maal zoo groot is als Nederland, heeft ondanks zijn zoo uitermate vruchtbaren bodem, nauwelijks voldoende voedsel voor zijn handjevol bewoners, dat nog geen 1/50 deel van de Nederlandsche bevolking uitmaakt. Dit land, dat Neder land vroèger onmetelijke rijkdommen aanbracht, is zóó achteruit gegaan, dat Nederland het thans financieel moet steunen. Door dezen achteruitgang verflauwde, zélfs in het moederland, de be langstelling voor Suriname, een belangstelling, die eeuwenlang internationaal is geweest. Door de geheele geschiedenis van dit gebiedsdeel loopt als een roode draad het pogen, werkkrachten in te voeren. Zelfs nu komt men er nog arbeidskrachten te kort. Paradoxaal klinkt dan ook dat een groot gedeelte der bevolking vnl. in Paramaribo, zonder middelen van bestaan is, werkloos isDe oorzaak is grootendeels te vinden in den afschuw, dien de Surinamer heeft voor alles wat naar vroegeren slavenarbeid riekt, en in het ont wikkelingspeil, dat de Regeering hem deed bijbrengen. Maar daarover hierna meer. LIGGING. Suriname ligt in het n.o. gedeelte van Zuid-Amerika tusschen 2°6° N.B. en 54°58° W.L. van Greenwich. Nederlandsch- Guyana grenst in het n. aan den Atlantischen Oceaan, in het o. aan Fransch-Guyana (de beruchte strafkolonie met Cayenne als hoofdstad), in het w. aan Engelsch-Guyana (Demarara) en in het z. aan Brazilië. De Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij, waar van nog niet zoolang geleden de „Rensselaer" bij IJmuiden op een mijn liep, zorgt voor de verbinding met het moederland 168

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 67