Hoewel Suriname niet tot de geboorten-rijke landen behoort, overtreft zijn geboortecijfer toch nog dat van bijv. Frankrijk, Ierland, België en Zwitserland. Boschnegers en Indianen. jaar: 1900 1910 1920 1930 Boschnegers 7200 7800 9470 17242 Indianen 1760 1510 1365 2413 De in 1936 naar schatting nog 17.000 Boschnegers en 2.500 Indianen zijn niet geregistreerd en leven buiten de nederzettingen in het oerbosch, meerendeels boven de vallen langs, of op eilanden in de rivieren. Zij staan buiten het staatsverband, erkennen het oppergezag van Nederland slechts zonder dat daaruit voor hen bijzondere verplichtingen voortvloeien. DE INDIANEN. De oorspronkelijke bewoners van Suriname zijn gering in aantal 2.500) en leven een ietwat nomadisch leven, meest ver van de bevolkingsnederzettingen en grootendeels boven de versnellingen en vallen der rivieren, in welk moeilijk bereikbaar terrein zij zich voor de Europeanen (en Boschnegqrs) terug trokken. Slechts enkele kleine stammen leven in de kuststrook en in de savannen beneden de vallen. Zij leiden een schamel bestaan, jagen en visschen juist voldoende om in leven te blijven. Vrouwen doen het veldwerk. De in 1938 door de Kayser-expe- ditie uit het verre zuiden naar Paramaribo medegebrachte Ojana- Indianen zagen er flinker uit dan de Benedenlandsche Indianen, zijn physiek ook sterker en minder gedegenereerd. Aangezien veeteelt de oorspronkelijke bron van bestaan van de Indianen was, zit het trekken hun in het bloed. De geschie denis wijst uit, dat zij nooit goede landbouwers zullen worden ook physiek blijken zij hiertoe niet geschikt te zijn. Zij nemen geen deel aan de productie en zullen economisch wel steeds van geen beteekenis blijven. Suriname is dus een gebied, dat nooit ook in de verre toekomst niet door de oorspronkelijke bewoners, die rechten op het land zouden kunnen doen gelden, zal worden opgeëischt. DE BOSCHNEGERS. Een merkwaardig volkje dat een vrij en onafhankelijk bestaan leidt, grootendeels boven de versnellingen, in de oerbosschen langs de rivieren. Met ongelooflijke vaardigheid hanteeren zij hun 170

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69