er vrijwel niet. Telkens wisselt men van beroepgeen vak wordt daardoor volkomen beheerscht. Men hoopt op „betere tijden" en verkiest een bestaan met wisselvallige inkomsten, dikwijls maan denlange werkeloosheid, bóven arbeid op het land. En dat in een land, waar de bodem uiterst vruchtbaar is, waar slechts 1% van den bodem is ontgonnen en de landbouw zoodanig arbeidskrachten te kort komt, dat zij moeten worden ingevoerd. De beste krachten trachten buiten Suriname, in Curacao, Ned.- Oost-indië etc., een bestaan te vinden. Velen is dit gelukt, in de laatste jaren vooral in Curacao (opbloei van de oliebedrijven aldaar) In 1937 gaven zich voor 14 plaatsen bij de troepen in Suriname in twee dagen 800 jongelingen op De Regeering heeft hun een schoolsche kennis doen bijbrengen, die vrijwel gelijk is aan de Nederlandsche. Tengevolge hiervan en door hun grootere behoeften (eischen) kunnen zij moeilijk concurreeren met de Aziaten. Het scheppen en regelen van be staansvoorwaarden voor de Creolen is een koloniaal vraagstuk geworden van de eerste orde. De kreet „terug naar den landbouw" is door eenigen, die Suri name liefhebben en het vraagstuk tot een oplossing trachten te brengen, aangeheven en vindt hier en daar reeds gehoor. Een mechanisch rijstbedrijf is bij wijze van proef en met Regeerings- subsidie werkzaam te Nickerie. Van andere particuliere zijde is een proeflandbouwbedrijf met eenvoudige doch moderne land bouwwerktuigen en extensieve bedrijfsmethoden opgezet, even eens met de bedoeling, aan te toonen dat jongelui in de toekomst in den landbouw een behoorlijk bestaan zullen kunnen vinden. BEVOLKINGSDICHTHEID. De bevolkingdichtheid is zeer gering, nml. 1 ziel per km2. Ter vergelijking volgen hieronder eenige bevolkingscijfers per km2 Suriname 1 Paraguay 5,4 Japan 169 Bolivia 2,2 Brazilië 5,6 Nederland 231 Venezuela 3 Chili 5,7 België 265 Ecuador 3,7 Columbia 6,5 Java 314,5 Argentinië 4 Uruguay 10,9 Peru 4 Frankrijk 74,4 Dat deze geringe bevolkingsdichtheid één van de vele factoren is, die Suriname verhindert tot een bepaalde welvaart te geraken, behoeft geen betoog. Temeer wanneer we weten dat ruim V3 ge deelte van de bevolking van Suriname te Paramaribo woont, een stad, die in grootte vergeleken kan worden met plaatsen als Magelang, Padang, enz. 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 73