De aarde wordt naar de Ver. Staten gebracht en daar tot alumi nium verwerkt. Suriname ontvangt een bepaald bedrag per ton uitvoer. (De directe opbrengsten voor het Gouvernement uit dit bedrijf beliepen in 1936 140.000.- en in 1937 204.000. Het vervoer geschiedt meestal met Noorsche schepen en in eigen beheer. BESTUUR. Sedert de afkondiging van het Regeeringsreglement in 1865 heeft Suriname het karakter gehad van een autonoom gebiedsdeel van het Rijk. Het algemeen toezicht op de uitvoerende macht be rust bij de Kroon. De gouverneur regeert in naam der Koningin. Hij wordt in de uitvoerende en wetgevende macht bijgestaan door een adviseerend lichaam, den Raad van Bestuur, geïnstalleerd in 1866. De Koloniale Staten, ingesteld in 1866 en sedert 1938 „Staten van Suriname" genaamd, zijn een vertegenwoordigend lichaam, welks leden gekozen, sedert 1938 gedeeltelijk ook door den Gou verneur benoemd, worden. Suriname werd financieel zelfstandig, maar kan zichzelf niet bedruipen, zoodat Nederland bijpast. [De begrootings-uitgaven bedroegen in 1936 en 1937 resp. 6.677.727,- en 6.513.322,De Rijksbijdrage bedroeg resp. 2.774.003,-en 2.447.041. Een verschil met Nederlandsch-Oost-Indië is voorts, dat in Suriname dadelijk eenheid van wetgeving werd ingevoerd. De gouverneur staat dus onder dezelfde jurisdictie als de Britsch- Indiër. Er zijn een Hof van Justitie, een parket (waargenomen door een Procureur-Generaal en een Advocaat-Generaal), en kanton gerechten. Verder bestuursorganen, beheerd door hoofdambtena ren [Gouvernements-secretaris, Administrateur van Financiën, Directeur van Openbare Werken, Directeur van Openbare Ge zondheidsdienst, Inspecteur van Onderwijs en Directeur van Landbouw (proefstation)]. Aan het hoofd van de districten staan Districtscommissarissen, grootendeels controleurs B.B. uit Nederlandsch-Oost-Indië. Als circulatiebank treedt op de Surinaamsche Bank, opgericht in 1865, die bovendien particulieren, handels- en cultuuronderne mingen aan leeningen, werkkapitaal etc. helpt. Tenslotte is er een kleine krijgsmacht, verdeeld over 3 of 4 garnizoenen. Volgens oud-Gouverneur Staal zou het bestaande bestuurs apparaat bij vijf maal zooveel inwoners ook toereikend zijn. (Wordt vervolgd). 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78