187 Nadat de transportvloot den oever tot op 300 a 400 yard was genaderd, werden motorbooten met inflandingsdetn. neergelaten het art.vuur werd verlegd naar den rug van de Ch. stellingen. De eerste J. aanval werd evenals verdere landingspogingen afgeslagen. Daarop forceerde de J. vloot de rivierversperring. Zij voer de Jangtse op, richting Antsin, waar de rivier zich vernauwt en de Ch. weder verster kingen hadden aangelegd, o. van de stad OJtn. 3 permanente batterijen met veldversterkingen. De J. besloten, het sleutelpunt Antsin te doen vallen door een aanval op den n. oever (zie de schets), gecombineerd met een landing. De landings troepen bestonden uit 1 brig, inf., 1 marine-bat., art., genie en „chemical elements", in totaal 12.000 man en 90 vuurmonden op 20 stoombooten, begeleid door een eskader van 40 schepen, w.o. jagers, mijnenvegers, kanon- neerbooten en blokkade-vaartuigen. Steun verleenden voorts nog 100 vlieg tuigen, in hoofdzaak lt. bws., waarvan enkele waren aangevoerd op vlieg kampschepen. Antsin werd verdedigd door 2 zwakke divn., te zamen 18.000 man. Hun cdt. had gerekend op een J. landing bij de stad, doch niet op een zoo snel opruimen van de versperring bij Datun, hetgeen tot gevolg had, dat hij zijn troepen niet geheel had kunnen concentreeren toen de aanval losbrak. Met dat opruimen hield het J. eskader zich den llden Juni bezig vlgn. namen er een zeer werkzaam aandeel in (verkennen bombardement van mijnenvelden). Tegelijkertijd verkenden vlgn. en torpedobooten de landings- punten. Dit alles was in den avond gereed en 12 Juni begonnen de J. te 2.00 hun landingsoperatie. Onder dekking van de duisternis voer het gesplitste J. eskader op naar de omgeving van Sinhekow en Potsziadu. Tegelijk bewoog een speciaal det. van 1200 man zich in snelle motorbooten naar Shikoo om Antsin in den rug aan te vallen. De hoofdmacht ging beneden die plaats op lichters naar den wal, onder dekking van art., vlgn. en een rookscherm. Talrijke schijnlandingen werden uitgevoerd niettemin mislukte de eerste poging volkomen. Het Chin, art.- en mitr.vuur bracht den J. zware verliezen toe zij trokken hun transportschepen daarop terug achter de marine vaartuigen. Na eenige uren art.voorbereiding hernieuwden de J. hun pogingen. De tweede had succes hoewel ten koste van zware verliezen, wisten zij beneden de stad voet aan wal te krijgen, terwijl het det. Shikoo, dat erin was geslaagd, ongezien aan land te komen, den aanval uit het z.o. inzette, en de troepen op den n. oever ten aanval gingen. De Ch. moesten wijken voor de overmacht aan moderne gemech. uitrusting. De strijd bewijst, dat de J. inf. alleen onmachtig was, den Ch. weerstand te overwinnen de vloot en vlgn. speelden een beslissende rol. Zuiver technisch bezien toonde dit gevecht, dat de uitvoering van de landing nog zoo het e.e.a. te wenschen overliet. De tijdschema's en vastgestelde tijden werden niet in acht genomen, de landingsoperaties zelve ondervonden vertraging het resultaat was, dat de troepen zware verliezen leden. /■S'h iAoo iStefats f.ir3

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 86