189 bruikt kunnen worden voor het behalen van slagen, zelfs voor het ver krijgen van een tijdelijk evenwicht. De toenemende toevoer van machines van het laatste type aan de Ch. luchtmacht heeft in elk geval een eind gemaakt aan de aanvankelijk absolute J. overmacht in de lucht. De J. werden genoopt, hun verouderde, voor gebruik tegenover een gelijkwaardigen tegenstander reeds afgeschreven machines eerst te vervangen door reserve-toestellen, die in het geheel niet waren bestemd voor gebruik in China. Daarna schijnen zij zelfs te zijn overgegaan tot inzet van moderne vliegtuigen. Lange-afstand-vluchten en gevechten met de Ch. luchtmacht vielen daarbij noodzakelijkerwijs ten deel aan de J. marine-luchtstrijdkrachten die, in overeenstemming met de begin selen voor een eilandenrijk, van het begin af over moderne toestellen be schikten. De oorlogservaringen hebben ook de J. organisaties beïnvloed. De ver deeling in luchtvaartregimenten bleek onpractisch te zijn. Onafhankelijke bataljons werden opgericht, bestaand uit enkele compagnieën, en ongeveer SO a 40 toestellen sterk. De toenemende uitwerking van de Ch. ld.art. drong de luchtactiviteit naar grootere hoogten, waardoor luchtgevechten tenslotte plaats vonden op 7.000 a 8.000 m. Toestellen en bemanning moesten daarvoor worden uit gerust niet alleen parachutes, maar ook zuurstoftoestellen werden on misbaar. Ook de luchtverkenning moest zich aan de grootere hoogten aanpassen. Vk.- en wg.vlgn. dienden sneller te zijn en vlugger te klimmen, wilden zij nog met succes kunnen worden gebruikt. Uiteraard kwam dit de zicht baarheid van de doelen en de waarnemingsmogelijkheid niet ten goede. Daarom vond de luchtfotografie ook in China meer en meer toepassing. Het bommenwerpen werd eveneens beïnvloed. Solo-aanvallen op kleine doelen maakten in toenemende mate plaats voor massa-aanvallen op uit gebreide gebieden en groote doelen. Natuurlijk werd daarbij rekening gehouden met de kracht van de verdediging. Hoewel de J. de spoorlijn HankouCanton een jaar lang doorloopend bombardeerden, was zij nimmer buiten gebruik. De toegebrachte schade was steeds gering, en kon in korten tijd worden hersteld. Evenals in Spanje heeft de luchtmacht in China van tijd tot tijd de artillerie vervangen bij de voorbereiding van aanvallen. Dat sproot niet altijd voort uit een gebrek aan geschut, doch als regel daaruit, dat het terrein zoo geaccidenteerd was, dat zelfs bergart. niet dan met de grootste moeite kon worden aangetrokken, dan wel dat de schootsafstand tot 's vijands stellingen te groot was. Onder gelijksoortige omstandigheden ge bruikten de J. hun vliegtuigen, evenals de Italianen in Abessynië, voor den opvoer van munitie en vivres. Zooals elders bij de jongste operatiën is in China de ondeugdelijkheid gebleken van groote vliegvelden, zoowel in de gevechtszone als in het achterland. Kleine, goed gecamoufleerde terreinen met goede onderlinge verbindingen hadden minder van 's vijands aanvallen te lijdenzij ver kleinden de verliezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 88