191 Was het niet Winston S. Churchill zelf, die verklaarde, dat de volkomen overwinning slechts mogelijk zal zijn door het weder overbrengen van den landoorlog op het continent Zou onze tegenstander niets geleerd hebben van de ervaring in wereld oorlog nummer I, van den toen onvermoed wurgenden greep van den zee oorlog Onderschatting van de tegenpartij is gevaarlijk niet voor niets bouwde het herboren Pruisische Junker-regiem achter de Nazi-fagade een formi dabele land- en luchtmacht op. Slechts een misrekening in het tempo en het verbruik van den gecombineerden land- en luchtoorlog en de omstan digheid dat Engeland net op tijd (in 1938) met den uitbouw der Royal Air Force begon, verijdelde een Duitsche overwinning in 1940. Hoe is dan de onderlinge samenhang Land- en luchtoorlog te zamen kunnen in een beperkt conflict een snelle overwinning brengen. Dit had zich kunnen voordoen bijvoorbeeld in 1914, als het conflict was beperkt gebleven tot Oostenrijk-Hongarije en Servië, in 1939 tusschen Duitschland en Polen. In beide gevallen is het conflict niet beperkt gebleven en hebben land- en luchtoorlog geen snelle beslissing gebracht. In 1914 vochten beide partijen vier jaren lang om het overwicht te land, dat eerst werd verkregen toen de centralen door zee-oorlog waren uitgemer geld. Geen land, dat met ongeschokte legers diep in vijandelijk gebied staat, zal een nadeeligen vrede aanvaarden. Eerst de erkenning, dat de strijd te land op Duitsch gebied zou worden overgebracht deed in 1918 de Duitsche legerleiding haar regeering adviseerenvrede, tot eiken prijs. Eerst die beslissing bracht de volkomen ineenstorting, voorbereid door den zee-oorlog doch nog met stevig vechten te land afgedwongen. Thans is de oorlog te land in West-Europa voorloopig onderbroken door de suprematie van Duitschland op het vasteland. Wij zijn teruggevallen op den zee- en luchtoorlog als het ware in tweede lijn. Snelle beslissingen zijn thans evenmin mogelijk. Voor de eind-overwinning zullen zee- en luchtoorlog echter den weg voor de hernieuwing van den landoorlog moeten openen. Dit is mogelijk, omdat het Duitschland niet gelukt is de bases van de Britsche zee- en luchtmacht te veroveren. En hiermede raken wij de kern een zeegaande vloot kan niet uitsluitend leven van plankton en visch. Een luchtvloot niet van een afwisselend menu van lucht en regen of mist. Zij hebben bases noodigvoor nieuwbouw, voor herstellingen, voor aanvulling van personeel, voor ontspanning van dat per soneel, voor voeding, voor kleeding, voor bedrijfsstoffen, voor munitie voor haar' heele bestaan. In engeren zin zijn bijvoorbeeld Scapa Flow, Gibraltar, Malta, Alexandrië, Singapore, bases voor de Britsche zee- en/of luchtvloten. In den ruimen zin van de totale oorlogvoering zijn die bases echter naast het Vereenigd Koninkrijk in zijn geheel evenzoo de olievelden van Mosoel en ook de rubber-produceerende streken en de tinmijnen van ons Indië en ook de beide Amerika's. En die bases vragen verdediging, want wie de bases heeft, heeft de vloten. Heeft Engeland vóór en in het begin van dezen oorlog de tragische fout gemaakt van uitsluitend oceanisch te denken en zijn verdediging te land in te groot vertrouwen op de landmachten van zijn bondgenooten te ver- waarloozen, Duitschland heeft niet de fout gemaakt van 1914, van uitsluitend continentaal te denken. Het heeft zelfs in krijgskundig-revolutionnaire ter men over de oceanen heen gedacht. Het heeft echter bij de uitvoering gefaald. Wellicht een eenvoudige stafdienst-kundige rekenfout betreffende de verliezen van de luchtvloot, wanneer bij den eersten aanloop nu eens niet de geheele vijandelijke luchtvloot op den grond zou worden vernietigd men beschikte over nauwkeurige gegevens uit den veldtocht in Polen, waarbij dit wèl gelukte, doch heeft de kracht van de Royal Air Force verkeerd geschat, heeft daarop een verlies-brengend tactisch onjuist optreden van de Duitsche luchtvloot gebaseerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 90