192 Engeland daarentegen heeft meer begrip getoond voor het wezen van een luchtmacht, dat in zoovele zaken overeenkomst vertoont met het karakter van een zeemacht en daardoor op het laatste nippertje zijn verwaarloozing van de landmacht kunnen compenseeren. Duitschland heeft den weerstand der Lage Landen onderschat, waardoor een fatale vertraging van het tempo intrad. Het mag ons voldoening schenken, dat wij nog deze bijdrage heb ben kunnen leveren aan de verdediging van Engelandondanks ver waarloozing van alle Nederlandsche weermachtmiddelen als gevolg van het door onderling krakeelende politieke partijen tot niet-handelen doemen van de uitvoerende macht. Het nemen van de basis Engeland met in hoofdzaak lucht- en landmacht is niet gelukt, het vestigen van bases aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan door de vijfde colonne is niet gelukt. Doch wel is gelukt het vestigen van een breede uitvalsbasis aan de West-Europeesche kust voor de tegen- blokkade. En ook het hoofddenkbeeld van de oorlogvoeringstrijd om de bases, kan Duitschland niet meer loslaten. Het komende winter- en voor jaarsoffensief zal een hernieuwing van dezen strijd te zien geven. Wij mogen ons geen illusies maken, dat dit offensief niet met formidabele kracht zal worden gevoerd. Het Duitsche leger is in tact en in sterkte toegenomen, het heeft den tegenstand van de Royal Air Force onderkend en spaart nu zijn luchtvloot om straks niet de rekenfout van 1940 te maken. Is het sterk genoeg om tegelijk Engeland zelf aan te tasten en op te treden in de richting van het Nabije Oosten? Zal het Japan kunnen verleiden tot een voor dat land fatalen stoot naar het Zuiden Vele moeilijkheden zal Duitsch land op zijn weg vindente veroveren bases liggen alle voor landmacht moeilijk te bereikengedekt door zee, zooals Engeland, Malta, Perim en Nederlandsch-Indië, door woestijngebieden als Alexandrië of met een ander moeilijk begaanbaar terrein in den rug, zooals Gibraltar gedekt door het over-zee gevoede Spanje, Britsch-Indië met slechts een kwetsbare Burma- grens, Singapore met het tropische gebied van Malaya in den rug. Om het olie-bekken van Mosoel te bereiken moet het bergland in Anatolië wor den gepasseerd. De strijd om de bases is reeds ingezetEngeland heeft zich versterkt in het Midden-Oosten. Zal Lybië geliquideerd, Albanië bezet kunnen worden vóór het Duitsche voorjaarsoffensief Amerika richt bases in op alle bruik bare „stepping-stones" in het midden van den Stillen Oceaan in den Weste lijken Pacific zal de vloot van de Vereenigde Staten pas krachtig 'haar macht kunnen doen gelden, wanneer zij ook daar bases tot hare beschikking heeft. Singapore wordt versterkt met land- en luchtmacht om op alle eventuali teiten voorbereid te zijn. In 1941 zal het woord óók weer zijn aan de land machten. De grondslag voor het Romeinsche Rijk werd eerst hecht gevestigd door het vernietigen van de vlootbasis Carthago ondanks de volkomen beheer- sching alle mogelijke bases om de Middellandsche (wereld-)Zee geraakte het Romeinsche Rijk in staat van ontbinding door de mokerslagen van de Barbaren over zijn landgrenzen van Rijn en Donau. De verovering van Brielle (te landen de victorie van Alkmaar gaven een eigen basis in Holland aan de Geuzen vloten, waaruit de Nederlandsche zeemacht zou groeien. Niettegenstaande Engeland en zijn bondgenoot Nederland de zeeën beheerschten, was het noodig, dat John Churchill (meer bekend als de hertog van Marlborough) den slag bij Blenheim won om de macht van Lodewijk XIV, door de autarkie van Colbert gedekt tegen blokkade, te doen tanen. E>e val van Port Arthur door den aanval van de landzijde maakte een einde aan de mogelijkheid tot het onderhouden van een eerste klasse Russische vloot in de Chineesche wateren. Daarentegen stelde het behoud van de basis Holland in 1672 de Ruyter in staat schitterende overwinningen ter zee te behalen. Het weerstaan van een aanval te land op Gibraltar bevestigde de Engelsche heerschappij in de Middellandsche Zee. De Barbarijsche zeeroovers konden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91