193 eeuwenlang diezelfde zee afschuimen, omdat hun bases in Noord-Afrika niet konden worden aangetast. Napoleon ging onder, omdat hij er niet in slaagde de Engelsche bases (waaronder ook toen Engeland zelf) te veroveren. Laten wij vooral uit deze laatste voorbeelden de kracht putten om den totalitairen stormloop in 1941 te weerstaan, om in staat te zijn daarna den genadestoot te land toe te brengen. En laat ons tevens uit de historie de telkens weer vergeten les trekken, dat geen weermachtsdeel verwaarloosd kan worden. Ook Engeland en de Vereenigde Staten hebben deze les opnieuw geleerd en versterken zee-, lucht- en landmacht. BACTERIËN ALS STRIJDMIDDEL Het A.I.D. van 30 December 1940 bracht de volgende beschou wingen over de vraag Kunnen bacteriën in den oorlog toepas sing vinden Yperen, 22 April 1515. Op éénzelfde oogenblik werden, in de voorste lijn der Duitsche stellingen, zesduizend ketels, gevuld met 'het giftige chloorgas, opengedraaid. Begunstigd door een zachten wind kwam een zes kilometer breede gaswolk verraderlijk op de loopgraven der Geallieerden aandrijven, waar de soldaten, onbekend met het nieuwe strijdmiddel, verzuimden, de noodige maatregelen te treffen. Vijftienduizend slachtoffers, waarvan bijna vijfduizend dooden, vormden den eersten buit, door het monster strijdgas binnengehaald. Cambrai, November 1917. Uit den grijzen ochtendmist, welke de Engelsche stellingen verborg, kwa men bij tientallen vreemdsoortige monsters op rupsbanden aangekropen, dood en verderf om zich heen zaaiend. Bij honderden sneuvelden de Duitsche soldaten, wier vuur tegen de gepantserde machines niets uitrichtte. Ook nu had het bij verrassing toepassen van een onbekend, beter gezegd nog niet gebruikt, wapen, de verstarring van het front opgeheven. Een nieuw strijdmiddel het was het eenige, om het evenwicht in de militaire balans naar eigen zijde te doen doorslaan, te meer, nu met den totalen oorlog, zooals deze in sommige landen gepropageerd werd, de moge lijkheid ontstond, het arbeidsveld belangrijk uit te breiden indien het al mogelijk zou zijn, bij het gedisciplineerde leger de noodige afweermaatre- gelen tegen het verrassend aanvalswapen te treffen, zou dit bij de burger bevolking op kolossale moeilijkheden van technischen en organisatorischen aard stuitennaast het directe voordeel zou dan nog een veel grooter komen de paniek, de desorganisatie in het achterland van den tegenstander, die het moreel van de strijdenden spoedig zeer nadeelig zou beïnvloeden. Zijn, tot dit doel, de bacteriën te gebruiken? The proof of the pudding is in the eating, zeggen de Engelschen zoolang bacteriën nog niet welbewust als wapen zijn toegepast, moet het bewijs hiervan nog geleverd worden. Alles, wat er dan ook over den bacteriologi- schen oorlog is geschreven, is hypothese en de tegenovergestelde stand punten waar even deskundige geleerden met al hun gezag de onomstoote- lijke waarheid van verkondigen, vormen de beste illustratie voor het feit, dat men er ook hier met theorie alléén niet komt. Waarom zijn de bacteriën te vreezen Wij kennen de bacteriën en hun kleinere soortgenooten, de virussen als verwekkers van bepaalde ziekten bij plant, dier en mensch. Niet alleen dus, dat men er combattanten door buiten gevecht kan stellen en angst en schrik onder de burgerbevolking zaaien, men kan er den tegenstander bovendien belangrijk economisch nadeel mee toebrengen door beschadiging van oogst en veestapel. Ten aanzien van de mogelijkheden van een doelbewuste verbreiding van infectieziekten onder de menschen loopen de meeningen echter zeer uiteen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 92