194 Pessimistisch beschouwd, kan men zich den gang van zaken als volgt voor stellen In het begin van den oorlog, of op het oogenblik, dat de tegenpartij het offensief-met-bacteriën wenscht in te zetten, komen in verschillende plaatsen onschuldig-vermomde saboteurs aan z.g. handelsreizigers, kantoorbedienden, enz., allen voorzien van bepaalde bacterieculturen. De handelsreiziger ver dwijnt 's avonds in een hotelletje. De kleerluizen, die hij dit maal als ge- wenschte collectie met zich mede voert voor het goede doel moet hij iets overhebben zijn alle geïnfecteerd met het virus van de vlektyphus, waartegen de reiziger-zèlf geïmmuniseerd is. Hoe onaangenaam zijn rol ook is hij loopt geen gevaar. Des te meer de collega, die na hem hetzelfde bed beslaaptEnkele kleine gasten, erin achter gebleven, infecteeren den niets vermoedenden nieuwen bezoeker, met schier feillooze zekerheid. Ondertusschen is de handelsreiziger naar een andere plaats vertrokken, waar het geheel zich herhaalt. In één week kan hij zoo een deel van een provincie met zijn bezoek vereeren. De pseudo-kantoorbediende die nog onlangs tegen pokken is gevaccineerd, bezit kleine buisjes met pokken-smetstof, waarmee hij in een overvollen tramwagen op handige wijze zijn zakdoek kan infecteeren. Als goed acteur weet hij door te niezen het virus in een deel van den wagen te verspreiden. Bij de volgende halte stapt hij uit, en maakt gebruik van zijn overstapje om een nieuw buisje op de plaats van bestemming, te weten de bovenste luchtwegen van een tiental onschuldige trampassagiers te brengen. Als hij een heelen dag getramd heeft, kan zijn lastgever tevreden zijn. Meent u dat het eenvoudig is een paar van dergelijke saboteurs te achter halen? Iedere besmettelijke ziekte heeft een incubatieperiode, een interval van vijf, zes, veertien dagen tusschen den dag van besmetting en dien, waarop de eerste verschijnselen van de ziekte zich openbaren. Wie herinnert zich na een week nog, dat hij naast een niezenden trampassagier heeft gestaan Ieder, de bekend is met de groote moeilijkheden, waar men in deskundige kringen in vredestijd soms reeds mee te kampen hééft, om te voorkomen, dat de sporadische gevallen van besmettelijke ziekten tot kleine epidemietjes aanleiding geven ieder, die beseft, hoe het geheele systeem van rioleering, drinkwatervoorziening, keuringsdienst van waren, gemeentelijke gezondheids dienst, niet in de laatste plaats tot hetzelfde doel is opgebouwd zal moeten toegeven, dat men niet alles naar het rijk der fabelen kan verwijzen. Een duizendtal, over een deel van een land verspreide lijders aan ver schillende besmettelijke ziekten - gevolgd bij soortgelijke aanvallen op oogst en veestapel zal den burgerlijken en militairen bestrijdingsdienst voor groote problemen stellen. En indien deze organen te kort schieten, zal de offensieve en physiologische uitwerking niet gering zijn. Naast het pro, het contra. De ervaring uit den wereldoorlog heeft geleerd, dat een terrein, besmet met mosterdgas, drie weken lang gevaarlijk kan blijven. Wanneer dus de verbindingswegen van den tegenstander door dit gas onbruikbaar zijn ge maakt en deze dientengevolge heeft moeten terugtrekken, kan de aanvaller, zonder grondige reiniging zijnerzijds, evenmin deze wegen gebruiken om zijn aanval door te zetten. Bacteriën zijn een soortgelijk tweesnijdend wapen. Ook al weet de aanvaller welke epidemieën hij heeft verwekt, en waar, hij kan, indien de afweermaatregelen van den tegenstander falen, onmo gelijk vooruitzien, hoe en in welken graad deze zich uitbreiden mis schien naar zijn eigen troepen en burgerbevolking. Wat baat het hem landerijen onbruikbaar te maken als hij denkt, binnenkort den militairen weerstand overwonnen te hebben en land en goed in bezit te kunnen nemen, dat hij zelf ongeschikt heeft gemaakt voor cultivatie Wie garandeert hem, dat de tegenpartij in zijn land nu niet hetzelfde wapen gaat toepassen En bovendien biologie is geen wiskunde. Bij een

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93