Toen nog geen drie weken later de premier van het dappere Griekenland, generaal Metaxas, voor altijd de oogen sloot, maakte de voorzitter zich op 30 Januari wederom tot tolk van ons allen De regeeringsmachtigde, Z. Exc. Van Mook, directeur van Economische Zaken, sloot zich namens de Regeering bij de woor den van den voorzitter aan en voegde eraan toe, dat het voorbeeld van Griekenland een krachtige versterking beteekent van de geheele oorlogvoering. 199 Het telegram aan de Koningin behelsde deze bede „Het behage den allerhoogste Uwe Majesteit te bewaren in gezondheid en geestkracht, zoo ter wille van Haar Zelve en het Prinselijk gezin als voor de vervulling van Haar verheven taak de bevrijding van Nederland te leiden en het Koninkrijk een toekomst te bereiden van waardigheid en nieuwe welvaart." Ons zij het vergund, den Landvoogd gezondheid en geestkracht toe te wenschen voor de vervulling in Haar naam van Zijne verheven taak de vrijheid van Nederlandsch-Indië te behoeden en 'dit land als deel van het Koninkrijk naar eigen waardigheid en nieuwe welvaart te leiden. Alvorens heden onze werkzaamheden aan te vangen willen wij in het openbaar onze deelneming betuigen aan het Grieksche volk in verband met het overlijden van zijn grooten premier Metaxas. Weliswaar zijn naar ik meen Griekenland en ons Koninkrijk formeel nog geen bondgenooten omdat Griekenland niet met Duitschland en wij niet met Italië in oorlog zijn doch in het wezen van dezen wereldoorlog gevoelen wij ons natuurlijk en z ij n w ij bondgenooten. Toen onze vijanden op het hoogtepunt hunner macht schenen, heeft Griekenland het bestaan niet alleen de agressieve eischen van Italië onvoor waardelijk te verwerpen doch den vijand terug te drijven uit zijn grond gebied en tot diep in Albanië te achtervolgen. Wij weten niet wat méér te bewonderenGriekenlands militaire over winningen öf het prachtig voorbeeld van hoog moreel door zijn verzet, opzichzelf al gegeven. Een schoon voorbeeld dat voor ons te sterker spreekt omdat zoo terecht in een persbericht van hedenochtend werd verklaard, dat het Grieken lands premier Metaxas was, die aan de wereld den wil tot de overwinning der kleine volken heeft gedemonstreerd. Moge eens de geschiedenis getuigen, dat bij Griekenlands verzet de victorie onzer bondgenootschappelijke zaak begon, en Metaxas' nagedachtenis dan opnieuw in het bijzonder worden gehuldigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 98