2. MODERNE ORGANISATIE door P. GERSSEN, Kapitein van den Generalen Staf. ALGEMEEN. Het is de tragiek van menige legerorganisatie, dat zij in den vuurdoop van de eerste oorlogsdagen blijkt modern te zijn op het punt, waar een vorige oorlog eindigde, doch verouderd voor de verhoudingen, waaronder de nieuwe oorlog wordt begonnen. Vaak hieven de tekortkomingen van de beide strijdende partijen elkaar op, zoodat ernstige gevolgen uitbleven. Vaak ook bestond tijd en gelegenheid, nog snel het roer om te gooien en de dishar monie te herstellen. Zelden echter waren de gevolgen zoo tragisch en catastrophaal als in den huidigen oorlog. Zoowel de campagne in Oost- als die in West-Europa eindigde in korten tijd met een overwinning van moderne over verouderde organisaties. De oorzaken van deze snelle ineenstorting mogen dan voor een niet onbelangrijk deel liggen in een overmachtig optreden in de lucht en door het toepassen van geraffineerd gewetenlooze, menschonteerende, tegen alle regelen van het oorlogsrecht indrui- schende methoden, de diepere oorzaak ligt elders. Bovendien is een krachtig luchtwapen een der integreerende bestanddeelen van moderne organisaties in dien zin, dat de mogelijkheden, welke de moderne techniek biedt, in tactisch en strategisch optreden in de organisatie tot uitdrukking moeten komen, zoowel in offen sieven als in defensieven zin. Geldt dit beginsel voor de techniek van het luchtwapen, niet minder is dit voor andere technische mogelijkheden het geval. De techniek biedt de mogelijkheid van snel optreden, van snelle concentratie, van gelijktijdige handelingen tegen verschillende punten zonder gevaar van versnippering of verspilling van krach ten. Een organisatie, welke deze mogelijkheden miskent of op onjuiste wijze interpreteert, wordt het slachtoffer van haar eigen onvolkomenheden. Wil een organisatie werkelijk modern zijn, dan dient zij te zijn gebaseerd op het beoogde tactische of strategische gebruik en dit gebruik zal afhankelijk zijn van het technisch kunnen. Het probleem zoo te stellen is eenvoudig, doch de groote moeilijkheid schuilt in het juist onderkennen van de begrenzingen der tech- 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 9