4. CAVALERIE VROEGER EN THANS door C. LIPS, Luitenant-adjudant der Cavalerie. Het is helaas anders geloopen. Vooruitgeschoven eenheden van dergelijke cavalerie waren binnen een maand na Reynaud's radio rede 500 km diep het land binnengedrongen en bezetten op 21 Juni Lyon. Op het gros van het lezende publiek heeft de snelle, doodelijke opmarsch van den vijand een overweldigenden indruk gemaakt men sprak van een verbluffende nieuwe aanvalstactiek. Het tegendeel is waar. Deze succesvolle tactiek was met een variant op een bekend gezegde zoo oud als de weg naar Cannae Technisch was er nieuws, tacitisch niet en de organisatie was reeds bekend bij Frederik den Groote. Toch is het niet de techniek alleen, die de overwinning brengt. Geen enkel nieuw wapen bezit op zichzelf het geheim van de overwinning. In den oorlog is de technische vooruitgang slechts een begrensde factor voor het welslagen. De nieuwe aanvalstactiek was in wezen zeer oud zij combi neerde zeer beweeglijke met minder beweeglijke formaties, zooals de slagen bij Trebia en Cannae ruim 200 jaar voor Christus reeds te zien gaven, een moderne toepassing van de tactiek van Hannibal. Ziethen, Seydlitz, Murat, Nansoutie, „j'en passé et des meilleurs". Reeds jaren kon men de namen Zorndorf, Rossbach, Leuthen bij herhaling in de Duitsche militaire literatuur aantreffen. De 133 Londen, 22 Mei (Reuter) Zich snel bewegende colonnes, bestaande uit pantserwagens, die geëscorteerd werden door motorrijders op motoren met zijspan, werden ontdekt op den hoofdweg ten Noorden van Abbeville Parijs, 22 Mei (Reuter) De punt van de Duitsche wig wordt ge vormd door met automatische wapens uitgeruste detachementen op motorrijwielen Zij zijn uiterst beweeglijk en onvindbaar als de cavalerie in vroeger dagen. Parijs, 22 Mei (Reuter) Over de radiorede van Reynaud wordt nog gemeld, dat hij verklaarde „De burgerbevolking moet zich niet laten bang maken door de aanvallen van de Duitsche gemechani seerde colonnes, die gelijken op de cavalerie van vroeger dagen en wier stoutmoedigheid haar duur zal te staan komen". J) Uitgewerkte aanteekeningen voor een voordracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 32