5. EENIGE GEDACHTEN OVER MILITAIR-MEDISCHE TACTIEK door Dr. J. Th. WILKENS, Dir. Off. van Gezondheid le klasse. Wanneer wij het onderwerp „militair-medische tactiek" in beschouwing willen nemen, is het gewenscht in de eerste plaats te trachten, door een definitie scherp vast te leggen wat dit begrip omvat. Voor een goed inzicht in deze materie kunnen we het best te rade gaan bij de auteurs van één der fraaiste werken, over de taak van den militair geneeskundigen dienst in oorlogstijd geschreven, Ch. Spire en P. Lombardy. Zij geven in hun „Précis d'organisation et de fonctionnement du service de santé en temps de guerre" als definitie van „tactique sanitaire" 1'ensemble des dispositions a, prendre dans une situation tactique donnée, en vue d'assurer le service au mieux des exigences techniques et avec un maximum de rendement, par la mise en jeu des moyens disponïbles. Voor een medisch-tactisch ingrijpen moet de officier van gezond heid dus op de hoogte zijn van en rekening houden met een drietal elementaire groepen van gegevens, en wel a. de zuiver medische gegevens dit vereischt de kennis van de mogelijkheden, die de tegenwoordige stand der geneeskundige wetenschap en speciaal der chirurgie en hygiëne biedt voor het voorkomen van ziekten en het behandelen van verwondingen b. de ter beschikking staande hulpmiddelen, omvattend personeel en materieel van den militair geneeskundigen dienst c. de militair-tactische gegevens deze bepalen het milieu, waarin de geneeskundige organisaties zullen moeten handelen. In laatste instantie omvat de medische tactiek dus de zoo goed mogelijke aanpassing van de geneeskundige mogelijkheden aan de militair-tactische omstandigheden. Bij een bestudeering van ons O.V.G.D. kunnen wij direct con- stateeren, dat dit voorschrift op de voorgaande principes is opge bouwd. Reeds in de eerste bladzijden worden de medische begin- b Naar een op 27 Juni gehouden voordracht. 141

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40