7. SURINAME. door J. W. S. Mochten de aardrijkskundige en geschiedkundige kennis van de overzeesche deelen van ons Koninkrijk voorheen gering worden genoemd, ten aanzien van Nederlandsch-Oost-Indië is hierin, vooral den laatsten tijd, door intensieve propaganda in couranten, op scholen, in vereenigingen en clubs een groote ver betering merkbaar geworden. Hetzelfde kan niet ten aanzien van West-Indië worden gezegd. Hoevelen „vergissen" zich niet tusschen Suriname en Curagao Tussohen de beide hoofdplaatsen dezer gebiedsdeelen, Paramaribo en Willemstad Het behoeft in het geheel geen verbazing te wek ken dat men U verzoekt een pakje mee te nemen voor een bloedverwant in Willemstad zoodra men hoort dat ge naar Suri name gaat. En toch is de afstand ParamariboWillemstad ongeveer gelijk aan dien van Amsterdam naar Madrid. Ook de „Post" vergist zich nog wel eens. Zonder overdrijving durf ik dan ook beweren, dat vele Nederlanders zelfs niet bij benadering weten, hoe en wanneer Suriname een deel van ons Koninkrijk werd, hoe groot dit land ongeveer is, welke landaarden daar wonen e.d.m. Suriname verdient bekendheid en vooralmeer belangstelling Al zou het alleen maar zijn om de gezindheid van zijn bevolking. Nergens ter wereld toch leeft een volk, zóó ver van het moederland verwijderd, dat zich zoo verknocht voelt aan het Koningshuis als de Surinamers aan ons OranjehuisDe samenleving in Suri name heeft dan ook een uitgesproken Nederlandsch karakter. Wanneer men Paramaribo bezichtigt met zijn vele kerken, waar het openbare leven op Zondag een geheel ander beeld toont, voelt men zich in een Christenland. Daar in Suriname wappert fier ons Rood-Wit-Blauw en zal daar, tot in lengte van dagen, blijven wapperen. Daar leeft een volk, dat met kinderlijken eerbied en diep vertrouwen opziet naar onze Koninginvoor het welzijn van Haar en Haar volk bidt. Daar zijn de wérkelijke feestdagen de nationale en Christelijke feestdagen, vooral de verjaars- en jubileumdagen van ons Vorsten huis. Op zulke dagen begeven honderden marktvrouwen met kleurige hoofddoeken getooid in haar kotta-missiekleeding, in de 167

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 66