303 kelijkheid is toch, dat de onderlinge verbondenheid der verschillende strijd- tooneelen, hoe ver ook uit elkaar liggend, niet meer te ontkennen valt. Men stelle zich maar eens voor wat het zou beteekenen, wanneer de held haftige tegenstand der Chineezen plotseling in elkaar zou zakken en de Japanners de handen vrij kregen in Azië. Tokyo aarzelt nog altijd. Het weet nog niet goed hoe de strijd in Europa zal eindigen de It. nederlaag stemt tot nadenken. Het is voorts nog niet zeker van Rusland en vreest de V.S. meer dan het toegeeft. Men manoeuvreert nu voor een zoo gunstig mogelijke positie, rukt daartoe zoover naar het Z. op als voorshands mogelijk is. Het is duidelijk, dat men van het conflict tusschen Thailand en Indo-China gebruik tracht te maken om in beide landen vasten voet te krijgen. Zoo gezien doet de wijze van bemiddelen niet vreemd aanJ. tracht niet, beide partijen nader tot elkaar te brengen, doch mengt zich in het debat en stelt zijn eigen verlanglijst op met de dringende boodschap, hier maar niet over te praten, doch haar zonder meer te accepteeren. Tegelijkertijd krijgen de J. onderdanen in Saigon den raad, het land zoo spoedig mogelijk te verlatenVolgens de Am. pers zou een eskader van niet minder dan 15 oorlogsschepen in de Indo-Chinee- sche wateren kruisen, terwijl het aantal troepen in Tongking veel grooter zou zijn dan indertijd overeengekomen werd. Vichy heeft zich aanvankelijk onverwacht hardnekkig getoond, doch schijnt op het laatste moment aan de J. eischen te zullen toegeven. Welke rekening zal Tokyo presenteeren De Baai van Camrahn en vliegbases in Z.-Indo-China, openstelling van Thailand Er nadert dus weer een crisis. We hebben er midden Februari al een gehad. Zij was compleet met alles wat er bij behoort. Bezoeken van buiten- landsche diplomaten aan Pres. Roosevelt (waaronder speciaal de Ned. gezant ook werd vermeld), handelsschepen, die de neutrale havens niet verlieten of haastig terug keerden, bijeenkomst van de Britsche bevelhebbers in Australië. Dan de mededeeling uit Singapore, dat de vooruitgeschoven vlieg bases op Malakka zijn betrokken en een aantal Australische divisies het garnizoen kwamen versterken. Dit alles moet in Tokyo toch wel eenigen indruk hebben gemaakt. Men speculeert thans blijkbaar op het feit, dat het overwonnen Frankrijk onder maarschalk Pétain niet op den steun van Amerika zal kunnen rekenen. Heeft hij in Azië het spel verloren Wat Frankrijk betreft, krijgen wij toch wel den indruk, dat zijn spel niet zoo doorzichtig is als het vaak lijkt. Hij moet natuurlijk rekening houden met de werkelijkheid, dat de Duitschers een groot deel van zijn land hebben bezet. Overigens manoeuvreert het er, toch vrij aardig tusschen door. De ineenstorting van het It. koloniale rijk heeft zijn positie ook niet verzwakt. In ons vorig overzicht schreven we nog Solloem, Bardia, Tobroek, Derna thans kunnen we daaraan toevoegen Benghazi, dat in begin Februari door de Imperiale troepen werd bezet. Voorts hebben de uit Fr. equatoriaal Afrika oprukkende Vrije Franschen de bekende Koefra-oasen bezet, zoodat dus practisch heel Lybië voor It. verloren ging. Deze nederlaag telt voor Mussolini dubbel omdat Graziani de vrijwel aan zekerheid grenzende kans heeft gehad, geheel Egypte en den Soedan te veroveren. Smadelijker neder laag heeft de wereldgeschiedenis zelden gezien Geen wonder, dat nu de werkelijke waarde van de zwarthemden eenmaal is ontdekt, de Britten het er op geen enkel front bij laten zitten. Uit Kenya rukten zij zoo snel op in It. Somaliland, dat zij de hoofdplaats Mogadiscio reeds vermeesterden. In den Soedan heroverden zij eerst het spoorweg knooppunt Kassala, waarna zij Erythrea uit het n. en w. binnen vielen. Daarmede nog niet tevreden gaat het nu tegen het It. rijk in Abessinië. Van twee kanten rukken de Imperiale troepen het land binnen, gesteund door aanhangers van den Negus. Het is de koloniale oorlog in den vorm, die den Britten het best ligteen officier voert met wat onderofficieren een aantal inheemschen aan kennis van taal en volk wegen hier zwaarder dan groote getalsterkte. Het is vaak meer sport dan oorlog. Het moreel

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100