304 der Italianen moet worden ondermijnd. Daarna zullen uit het n. langs de door hen aangelegde wegen oprukkende tankcolonnes het werk wel voltooien. Men weet, dat de overmacht groot isdaarom moet Ethiopië geheel van de buitenwereld worden afgesneden, aanvulling der voorraden mag niet langer plaats vinden. De vraag is nu, waar heeft gnl. Wavell zijn hoofdmacht? Het geheim wordt zorgvuldig bewaardin dezen bliksemoorlog moet de verrassing de hoofdrol blijven spelen. Hij kan natuurlijk naar Tripolis oprukken, zoo doend aansluiting zoeken bij gnl. Weygand in Tunis, daardoor geheel N. Afrika van vijanden zuiverend. Strategisch zeer verlokkend, vooral nu de Duitschers de Italianen eindelijk te hulp zijn gekomen, maar aan den ande ren kant dreigt groot gevaar voor de Grieken. Het front in Albanië is min of meer vastgeloopen, niet alleen door het weer maar omdat de Italianen nog versterkingen wisten aan te voeren. De Grieken moeten trouwens reke ning houden met een aanval in de richting van Saloniki. Het is duidelijk, dat hun positie moeilijk wordt wanneer de Duitschers door Bulgarije op rukken. Zal gnl. Wavell dan te hulp snellen Het terrein rond Saloniki leent zich uitstekend voor de verdediging, gelijk we uit den vorigen oorlog weten. De strategische beteekenis van die stad is, daar de Britsche vloot de zee beheerscht, voorloopig alleen maar negatiefhaar val zou slechts een mogelijke invalspoort sluiten. De Duitschers hebben natuurlijk nog niet vergeten, dat hun nederlaag in 1918 werd ingeluid door het offensief van gnl. Sarrail tegen de Bulgaren, dat den weg naar Weenen voor de Geal lieerden opende. Het diplomatieke spel op den Balkan is niet duidelijk. Nu Bulgarije is toegetreden tot het tripartite-pact, staat wel vast, dat het een tweede Roemenië zal worden. Daarom is de beteekenis van het verdrag, waarbij Sofia en Ankara elkaar beloofden, de oude vriendschap te handhaven en niets tegen elkaar te zullen ondernemen, niet goed te begrijpen. Het bezoek aan Ankara van min. Eden en gnl. Dill, den chef van den Br. Imperialen G.S., zou er op kunnen wijzen, dat ook Londen over de houding der Turken niet geheel gerust was. Overigens schijnt het zich minder om het optreden der Duitschers te bekommeren dan om de houding der Russen. Sir Stafford Cripps, de Britsche ambassadeur in Moskou, zal wel gewichtige redenen hebben gehad, om zich ook naar de Turksehe hoofdstad te begeven. Rusland blijft het groote raadsel. Dat de Duitschers, al dan niet met goedvinden van Stalin, zouden willen probeeren, dwars door Turkije naar Irak op te rukken, lijkt ons zeer onwaar schijnlijk. Gnl. Wavell moge weer eens hebben bewezen, dat afstanden niet tellen in dezen tijd van mechanisatie, zoo blijft aan den anderen kant het terrein toch ook een woord meespreken. Bovendien hebben de Turken zich juist in de verdediging altijd van hun beste zijde leeren kennen. De Z.-Slavische min. van Buitenlandsche Zaken is weer eens in Berchtes- gaden op bezoek geweest. Wat er besproken werd heeft men niet wereld kundig gemaakt. Gezien echter het feit, dat Z.-Slavië een landbouwland bij uitnemendheid is, dat half midden-Europa van graan en varkens voorziet, zijn we a priori geneigd aan te nemen, dat de Duitschers dit land met rust zullen laten. Het gevaar schuilt hier in het feit, dat Belgrado en Budapest nog enkele grieven tegen elkaar hebben vnl. door de Slavische bezetting van een deel van Kroatië. Misschien, dat Hitier hier weer eens als vredes- stichter is opgetreden, hetgeen het officieele bezoek van den heer Marcovitch aan Budapest zou verklaren. Mussolini heeft in zijn jongste rede duidelijk doen uitkomen, dat hij voor de toekomst alleen nog maar op Duitschland kan steunen. (Maar wat, wanneer Berlijn hem vandaag of morgen de rekening komt presenteeren?) De bemiddelingspoging van Franco is dus blijkbaar mislukt. Of is de Caudillo alleen eens poolshoogte gaan nemen in Italië Mogen we de Am. berichten gelooven, dan is de bevolking allerminst met den gang van zaken

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 101