Na de middelbare vechtwagens volgden de bataljons motor rijders, ruim van automatische wapens voorzien. Hun taak was, het localiseeren en zooveel mogelijk uit den weg ruimen van over gebleven weerstandskernen, welke natuurlijk nog in voldoende hoeveelheid aanwezig waren, zij het met een ernstig geschokt moreel. Het is duidelijk, dat het voor de vervolgens komende ge motoriseerde infanterie vrij eenvoudig was, het geoccupeerde gebied zonder al te groote verliezen, geheel schoon te vegen en blijvend te bezetten. Bij de geschetste strijdwijze was de instandhouding van verband en verbindingen een zaak van groot belang de Duitschers hebben haar met hun bekende grondigheid verzorgd. Zoo is er reden om aan te nemen, dat elke vecfhtwagen-sectiecommandant een radio ontvang- en zendtoestel in zijn wagen had. Een dergelijke uitrus ting, welke doorloopend persoonlijk contact mogelijk maakt, be perkt het maken van fouten begrijpelijkerwijs tot een minimum. Valschermtroepen speelden verscheidene malen een rol, zij het op geringere schaal dan in ons Moederland. Was het aan een pant serdivisie gelukt, een terrein in den rug van een geallieerde troe penmacht te bereiken, dan ging er onmiddellijk een bericht naar het dichtstbijzijnde Duitsche vliegveld. Daar gereedgestelde trans portvliegtuigen, voox-namelijk Junker 54, stegen dan bij tientallen tegelijk op. Zij lieten hun parachutisten boven het oppervlakkig bezette gebied vallen; daar de geallieerde grondstrijdkrachten in een heftig gevecht waren gewikkeld met de doorgedrongen Duit sche tanks, gelukte het velen parachutisten, heelhuids den grond te bereiken. Waren zij eenmaal geland, dan concentreerden zij zich bij belangrijke spoorwegemplacementen, wegenknooppunten, kunstwerken of telefoonlijnen en trachtten door vernielingen of door per telefoon gegeven gefingeerde berichten, onrust en ver warring te stichten. Hiertoe waren zij meestal voorzien van uit stekende kaarten. Wel verloren vele parachutisten bij deze actie het leven, doch de enkelen, die overbleven, konden bij wijze van spreken stuk voor stuk een geheel bataljon doen terugtrekken. Men zal inzien, dat wanneer bij een dergelijken aanval niet onmiddellijk en met dezelfde wapens een tegenstoot wordt ingezet, de stroom niet meer te stuiten zal zijn en het oorspronkelijk slechts 1 km breede gat spoedig meer den 10 km breed zal zijn. Het gaat er mede als met het ons zoo bekende verloop van een dijkbreuk eerst siepelen slechts enkele druppels door maakt men hier niet snel een eind aan, dan ontstaat de reeds moeilijker te stoppen scheur, daarop een slechts door krachtig ingrijpen nog te dichten gat en tenslotte slaat de kracht van het water de beschermende dijk over meters lengte weg. Dan is er niets meer te redden en kan slechts een volgende dijk het hoofd bieden aan de aanstor mende elementen. Zoodra het bezette terrein voldoende was gezuiverd, rukte de reeds genoemde gemotoriseerde infanterie op haar eerste taak 217

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 14