divisies over, voornamelijk Engelsche troepen, doch ook enkele Fransche eenheden onder bevel van den sindsdien bekenden gnl. Prioux. Hij toch was het, die het door een reeks van mees terlijk geleide achterhoedegevechten mogelijk maakte, het gros van de omsingelde troepenmacht 335.000 man) uit Duinkerken te evacueeren. De evacuatie van DuinkerkenHoewel in feite een terugtocht, heeft dit wapenfeit de Engelsche Marine en koop vaardijvloot onder commando van admiraal Ramsay met roem overladen. Niet alleen de Engelsche, doch ook een groot deel van de Nederlandsche visschersvloot heeft hier getoond wat ze waard is. Duizenden vaartuigen, oorlogs- zoowel als koopvaardij schepen, reuzen van 10.000 en dwergen van enkele tonnen, ston den dagen lang bloot aan vernietigende bombardementen van vijandelijke artillerie en vliegtuigen, doch slaagden er niettemin in, mede dank zij den krachtdadigen steun van de bommenwerpers en jagers der R.A.F., die den vijand 48 uur lang ononderbroken terugsloegen, het grootste deel van de Britsche expeditionnaire troepen, één vierde deel van de toenmalige Engelsche legermacht, te redden uit de Duitsche klauwen. Helaas ging bij dezen terugtocht een enorme hoeveelheid mate rieel verloren, waaronder groote hoeveelheden zware artillerie en vechtwagens, welke waren zij behouden gebleven de Engelschen in de volgende twee weken bij den strijd om Parijs, ongetwijfeld in staat zouden hebben gesteld, meer gewicht in de schaal te werpen DE AANVALLEN OP DE WEYGAND-LINIE. Zooals wij hiervoor reeds hebben vermeld, had Weygand zijn troepen gegroepeerd achter de natuurlijke hindernissen, gevormd door de Somme, de Oise, het Aillette kanaal en de Aisne. De linkervleugel had aansluiting aan het Kanaal, terwijl de rechter vleugel aan de Maginotlinie raakte. Achter dit eerste beveiligende scherm had de hiervoren even eens genoemde groepeering in de diepte plaats. Uiteraard was de voor het in verdediging brengen van deze zone beschikbare tijd zeer beperkt. Hoewel in vredestijd hoogstwaarschijnlijk wel voorbereid, moet een groot deel der verdedigingswerken doch wel hebben bestaan uit haastig opgeworpen hindernissen en evenzoo gegraven dek kingen. Dit blijkt bijv. uit de foto's, welke verschillende tijd schriften in deze periode hebben gepubliceerd. Naast den factor tijd, deed zich nog een andere factor op voor de Franschen nadeelige wijze gelden het fraaie weer. De lang durig aanhoudende droogte was oorzaak, dat de genoemde na tuurlijke hindernissen weinig of geen water bevatten en daardoor 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20