moeten door gebrek aan reserves wel tot den laatsten man zijn opgeofferd. Het was daarna nog slechts een kwestie van één dag om door te dringen tot Forges les Eaux, waarmede de rechter Seine-oever was bereikt. Indien men het kaartje van Noord-Frankrijk bekijkt, zal men zien, dat de Somme tusschen Amiens en Péronne een vrij kwets baar, scherp saillant vormt. De hier opgestelde Franschen kregen het dan ook direct zwaar te verduren. De op dit saillant door den vijand uitgeoefende druk nam nog in den loop van den 5den Juni zoodanig toe, dat reeds des avonds een begin moest worden ge maakt met de ontruiming van verschillende puntenden vol genden dag werden alle troepen teruggetrokken achter de lijn BreteuilRoyeHam. In 'het terrein tusschen Aumale en Montdidier hielden de Franschen nog twee dagen stand, hoewel de Duitsche aanvallen ook hier een 'hevig karakter droegen. Op den 7den Juni moesten echter reeds Engelsche reserves worden ingezet, die tegenaan vallen uitvoerden in de omgeving van Breteuil. Toen op 8 Juni de bedreiging op de beide flanken voelbaar werd, moest worden teruggetrokken op de Oise. Hevige aanvallen hadden plaats op de Fransche stellingen achter het Aillette kanaalreeds den 6den Juni slaagde de vijand erin, het kanaal over te steken. Hoewel de Franschen woedende tegen aanvallen uitvoerden het verhaal gaat zelfs, dat de artilleristen van vermoeidheid tengevolge van het vuren, hun granaten niet meer konden optillen -- konden zij niet verhinderen, dat de Duitschers nog denzelfden dag de heuvels van den bekenden Chemin des Dames bereikten en op den 7den Juni zelfs door stootten tot den benedenloop van de Aisne. Verder naar het o. gelukte het den Duitschers den 7den Juni, de Aisne over te steken bij Soissons en Pontavert. Ook hier ondernamen de Franschen verwoede tegenaanvallen, waarmede zij althans bereikten, dat de Duitschers hier eenigen tijd werden tegengehouden en flinke verliezen leden. Aan hun aanvalskracht scheen echter geen einde te komen zij breidden hun aanvallen oostwaarts uit en trachtten door te breken naar de Maginotlinie. Daarbij maakten zij, o.a. bij Vouziers, gebruik van valscherm troepen, echter met weinig of geen succes. Keeren wij thans terug naar het w., waar de Duitschers op den 9den Juni in den vroegen morgen den Seine-oever hadden bereikt. In den loop van dien dag slaagden zij erin, deze rivier over te steken en op den z. oever zelfs een bruggehoofd te vormen. Vol gens sommige berichten zouden zij daarbij gebruik hebben ge maakt van een belangrijke brug bij Vernon, welke niet zou zijn vernietigd. Bijtijds echter trokken nu de Franschen reserves aan, en na 225

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 22