Het komt mij daarom wenschelijk voor, deze motor-avpn. ook over „beweeglijke" motorrijwielen te doen beschikken. Daartoe zouden de avpn. moeten bestaan uit den commandant en drie man, te vervoeren óf op 1 motorzijspan en 1 solo-motor, óf op 2 solo-motoren met duozit. Hoewel aan de laatste oplossing het bezwaar kleeft, dat het uitvallen van één motorrijwiel de helft van de patrouille onverplaatsbaar maakt, geef ik hieraan toch de voorkeur, zulks wegens de grootere beweeglijkheid in het terrein. De vervoermiddelen van de (gereorganiseerde) verbindingsaf- deeling en den meettroep der bestaande afdn. motor-artillerie zijn m.i. ook voor de bergartillerie alleszins aanvaardbaar te achten. Aan de pionierajdeeling zal echter de eisch moeten worden gesteld, dat ze even beweeglijk is als de gevechtsbatterijen, zoo dat deze afdeeling over tractoren zal moeten beschikken. Thans heeft de bergartillerie een pionierafdeeling per batterij, terwijl bij de gemotoriseerde afdeelingen bij den staf een pio- nierafdeeling a 2 groepen is ingedeeld. Bij eventueele motorisatie van de bergartillerie heeft indeeling van een pionierafdeeling bij den staf wellicht zijn voordeelen, mits deze afdeeling dan uit 3 groepen bestaat, teneinde het mogelijk te maken, z.n. aan iedere batterij een groep toe te voegen. Elke groep zal over voldoende 6 m) overbruggingsmaterieel moeten beschikken en vermoedelijk uit een tractor met een 2- wieligen aanhangwagen kunnen bestaan. Indeeling van vrachtauto's ten behoeve van de lichte munitie- colonne zal gehandhaafd kunnen blijvenop de samenstelling zal hierna nog worden teruggekomen. Voor de batterijcommandanten zullen, anders dan voor den afdeelingscommandant, lichte terreinauto's moeten worden inge deeld met autoletten zal bij de bergartillerie niet kunnen worden volstaan. De gevechtsbatterij en -trein zullen uitsluitend moeten zijn voorzien van tractoren en 2-wielige munitie-aanhangwagens. Trek auto's, ook al zijn het z.g. terreinauto's, zullen bij de bergartillerie niet voldoen. Om tot een juiste organisatie dezer onderdeelen te komen dient rekening te worden gehouden met het munitievraagstuk en de toelaatbare gewichten van de in te deelen voertuigen. Er van uit gaand, dat in de afdeeling per stuk moet worden beschikt over 300 schoten, zou de munitie kunnen worden medegevoerd als hierna aangegeven. De beladen munitie-aanhangwagens zullen in gewicht het kanon met vervoeras niet mogen overtreffen, alzoo een gewicht van ongeveer 850 a 900 kg niet te boven mogen gaan. Stellen we het gemiddelde gewicht van een patroon met ver pakking (of aan te brengen raamwerk, a.a.) op 10 kg, hetgeen 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 27