niet overdreven is, dan zal oplossing A vermoedelijk in de practijk niet mogelijk zijn1)Oplossing B is veel gunstiger, maar ver- eischt dan ook veel meer tractoren. Tevens doet zich de vraag voor, hoeveel munitie in de lichte munitiecolonne mag worden vervoerd. N.m.m. kan genoegen worden genomen met oplossing C, waarbij de lichte munitiecolonne ongeveer de helft bevat. Daar men voor de munitie-aanvulling beschikt over betrekkelijk snelle tractoren als schakel tusschen gevechtsbatterij en lichte munitie colonne, is dit aanvaardbaar te achten. De lichte munitiecolonne zal dan moeten bestaan uit 15 vrachtauto's van 2 ton. Voor degenen, die het door mij genoemde gewicht van 850 kg te hoog oordeelen, moge worden opgemerkt, dat thans bij gedragen vervoer het totale gewicht van draagpaard, draagbok, kanonlast en een gewapenden geleider daar niet veel van verschilt. De tractoren met haar zeer geringen bodemdruk zullen hier nog gunstig bij afsteken, tenzij men met groote overspanningen heeft te maken. Overigens moge v.w.b. de door mij gedachte organisatie naar de bijlage worden verwezen. Ik ben mij bewust, dat vele vraagpunten t.a.v. de motoriseering onzer bergartillerie onbesproken bleven. Dit artikel beoogt dan ook geenszins, dè oplossing te geven, maar slechts, belangstelling te wekken voor dit onderwerp, dat in dezen tijd van motorisatie en mechanisatie toch veler gedachten moet bezighouden. 231 Te vervoeren bij r* 1 V Kanon-tractor Oevechts- 1 Munitie-tractor batterij J Munitie-aanhangwagen Eén afd. G.T. mu-' l mu.- c.q. 2e afd. G.T. Lichte munitiecolonne Gevechtstrein tractor ahw. mu.-tractor mu.-ahw. 10 40 50 40 60 110 10 30 30 30 30 30 30 110 10 35 35 35 35 150 Totaal 300 300 300 1) Aangenomen is, dat het gewicht van het beladen voertuig ruim het dubbele is van het berekende gewicht aan munitie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28