seconden per vechtwagen 3 a 4 gerichte schoten door het stuk moeten worden afgegeven. Tijdens het afgeven van een dergelijk vuur, dient de bediening snel en juist te handelen; in de „machine" (richter, helper en lader) mag geen enkele storing optreden, evenmin in de verrich tingen van de patroondragers. In onze verbanden zal noodzakelijkerwijze veelal een nóg groo- ter rendement moeten worden geëischt, zoodat er niet aan is te ontkomen, de 3 a 4 per vechtwagen uitgetrokken schoten te ver minderen, hetgeen slechts bereikbaar zal zijn, indien de geoefend heid van de bediening tot de hoogste volmaaktheid is opgevoerd. Anders zou het geval uiteraard staan, indien beschikt zou worden over zeer veel afweerwapens, aangezien het aantal voor de ver nietiging benoodigde projectielen dan zou kunnen worden ver deeld over meer wapens, zoodat met een minder groote richt- en vuursnelheid zou kunnen worden volstaan. Uit het voorgaande zijn de volgende conclusies te trekken a. het personeel, dat bij de bediening is ingedeeld, dient te bestaan uit geselecteerde manschappen. Minder geëigenden mogen er niet in voorkomen, dezen moeten worden bestemd voor de andere verrichtingen b. tijdens een vuur als vorenomschreven moet het geven van aanwijzingen uitgesloten worden geachtzelfstandig denken en handelen is nr. 1. Daarom zullen onder dergelijke omstandigheden bij voorkeur de stukscommandanten en alleen uitgesproken geschikte man schappen als richter mogen optredende voorloopige aanwij zingen laten deze mogelijkheid dan ook open (pt. 74) c. bij de opleiding zal er naar moeten worden gestreefd, „team work" te verkrijgen en ook den „team"geest aan te kweeken het zwaartepunt zal moeten worden gelegd in het zeer snel en juist richten. Ter onderstreeping van e.e.a. is hierna vermeld, welke kennis van de bedieningsmanschappen behoort te worden geëischt. I. Richter. Ie. het snel en nauwkeurig met de stelknoppen stellen van de horizontale (afstand) en de verticale (zijdelingsche correctie) kruisdraden in den richtkijker 2e. het snijpunt dier kruisdraden snel op een gewenscht mikpunt kunnen brengen, na den vuurmond door gelijktijdige draaiing aan beide handwielen te hebben verplaatst in de gewenschte richting. Men onderscheidt een handwiel voor de verplaatsing in de breedte en een voor de verplaatsing in de hoogte 3e. snel een bewegend doel met het wapen kunnen volgen en vóór- blijven 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 35