4e. snel de richting kunnen overbrengen van het eene doel op het andere. Buiten beschouwing worden gelaten, omdat deze onderwerpen n.o.m. bij de schietopleiding behooren te worden behandeld 5e. het schatten van afstanden en snelheden en het in verband daarmede bepalen van de voorhoudsaf stand en en de zijde- lingsche correcties 6e. de keuze van het mikpunt 7e. het geven van correcties t.o.v. het trefpunt. II. Hei-per en lader. Voor den helper het zoo snel mogelijk openen, sluiten en afvu ren van het stuk, waarbij door den lader de gewenschte projectiel soort wordt ingebracht, e.e.a. om den richter in staat te stellen, onafgebroken te kunnen doorwerken. III. Patroondragers. Ie. er voor zorg dragen dat te allen tijde voor onmiddellijk gebruik voor den lader klaar liggen 2 pantser- en 2 lichtspoor- granaten 2e. zorgen voor een geregelden munitieaanvoer. Het behoeft derhalve geen nader betoog, dat aan de richtoplei- ding (als voornaamste onderdeel van de schietopleiding) steeds gecombineerd met de opleiding van helper en lader de grootst mogelijke aandacht moet worden besteed, wil het personeel vol ledig voor zijn taak berekend zijn. Het vorenstaande vormde de aanleiding, te trachten een lei draad te geven voor de onderwerpelijke opleiding, zulks aan de hand van reeds terzake opgedane ervaringen, van hetgeen omtrent e.e.a. in de beschikbare lectuur wordt voorgestaan en uiteraard naar den geest van de bestaande voorloopige aanwijzingen. Bij de opleiding dan, dient het volgende op den voorgrond te worden gesteld a. personeel, dat blijken geeft, de oefenstof nimmer in de per fectie te zullen kunnen beheerschen, behoort te worden bestemd voor andere functies, dan de hiervoor reeds vermelde. Niettemin zullen zij toch de opleiding moeten volgen, teneinde gebeurlijk bij uitvallen van de aangewezen bedieningen als draaglijke reserve te kunnen optreden. Men voege hen echter samen in een afzonderlijke klasse, zulks om stagnatie in het onderricht aan de anderen te voorkomen b. de richtoefeningen behooren z.m. dagelijks te worden gehou den ter verkrijging van de vóór alles noodzakelijke routine. Er dient echter voor te worden gewaakt, dat de belangstelling der leerlingen niet verflauwt naarmate de opleiding vordert. 239

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 36