b. Vervolgens wordt met door den onderwijzer gecommandeerde vizierstanden en zijdelingsche correcties op een kruisschijf gericht (mikpuntmidden onderkant) Het wapen wordt tevoren door den onderwijzer op den buiten lij-, boven- en beneden-) kant van de schijf gericht. Lader, helper en patroondragers zijn ingedeeld met exercitie granaten. Op het co. „Richten" begint de leerling met de uitvoering, na eerst het co. „laadt lichtspoor" te hebben gegeven. Indien hij gericht is, wordt gevuurd (op zijn commando of door hem zelf). Tijd opnemen Men eische dat de richting in 10 sec. (laden en afvuren inbe grepen) goed wordt uitgevoerd. Eerst dan wordt begonnen met de IV. Voortgezette richtoejeningen. a. het richten op in een horizontale (verticale) lijn geplaatste doelen (zie afb. I), die naast (achter elkaar) geplaatste vecht- wagens voorstellen Afb. I. Toel. het aantal, de grootte der schijfjes en de tusschenruim- O O ten door den onderwijzer te bepalen. De grootte der doelen, de tusschenruimten en afstanden waarop zij naast (achter) elkaar geplaatst zijn, moeten ver houdingsgewijze in overeenstemming zijn met de werkelijk heid, zoodat de richter van den beginne af de juiste bewe gingen leert uitvoeren. Lader, helper en patroondragers met exercitiegranaten inschakelen. Voorbeeld Men wil het richten beoefenen op 7 vecht- wagens, die naast elkaar zijn opgesteld op 500 m met tusschenruimten van 50 m. De richter bevindt zich op 25 m afstand van de doelvoor- stelling. De schijfjes moeten dus nu 2% m van elkaar zijn geplaatst, terwijl de afmetingen V20 van de ware grootte moeten bedragen. Het voordeel van deze wijze van doelopstelling is, dat de richter hiermede dezelfde moeite heeft, en dezelfde verrichtingen 241 A A

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 38