moet doen, alsof hij in het terrein richtte op 500 m op de hiervoren genoemde vechtwagens. De richtingen worden aanvankelijk uitgevoerd in horizontalen daarna in verticalen zin en tenslotte gecombineerd (zie de pijlen in afb. I.). Mikpuntnaar rechts (links) gaande, rechter (linker) onder kant schijfnaar boven (beneden) gaande, midden onderkant schijf. Tijd opnemen, snelheid opvoeren. De man zou bijwijze van spreken, zoodanig moeten worden bekwaamd dat hij na eerst op één doel te hebben gericht, geblind doekt den vuurmond weet te brengen op de volgende daarnaast (achter) geplaatste doelen, m.a.w. hij moet automatisch de hand- wielen kunnen bedienen en het aantal te geven slagen weten te taxeeren. Indien een minimum richttijd is bereikt om de gedachten te bepalen 18 seconden voor 6 naast (achter) elkaar geplaatste doelen (laden enz. inbegrepen) wordt het tijd, ter afwisseling het terrein in te gaan, waar b. de oefeningen worden gehouden, vermeld in pt. 59 van de voorloopige Aanwijzingen Schietvoorschrift Pag. en op naast en achter elkaar op verschillende afstanden en tusschenruim- ten geplaatste tractoren (zie afb. I.). Hier geldt ook weertijd opnemen en snelheid opvoeren. Zoodra bij deze terreinoefeningen de vereischte vaardigheid is verkregen, wordt teruggekeerd tot de oefeningen in het kampement. Men begint dus c. de oefeningen vermeld in pt. 65 t/m 67 van de meergenoemde Aanwijzingen. De tijd van uitvoering door den richter moet z.m. worden teruggebracht tot de helft van den hierboven voor de kruisschijf aangegeven tijd. Vervolgens vindt d. een herhaling plaats van de oefening op de horizontaal naast en verticaal achter elkaar geplaatste doelen. Ook hier trachten, den tijd van uitvoering terug te brengen tot 12 seconden of z.m. nog minder. Ter stimuleering van de belangstelling, den wedstrijd(team)- geest aanwakkeren door de verschillende bedieningen tegen elkaar op te laten werken, met opname van tijd en fouten. Zij, die de beste cijfers behalen, worden beloond (b.v. door vrij van middagappèl te verleenen, extra avondpermissie e.d., dan wel indien fondsen beschikbaar zijn een kleinigheid uit te reiken). Daarna gaat men over tot e. het richten op diagonaalsgewijs geplaatste doelen 242

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 39