Een dankbaar gebruik kan worden gemaakt van de bij de afdeelingen pantser- en luchtafweer ingedeelde tractoren en autoletten. Men zal de manschappen achtereenvolgens leeren richten op doelen, die zich met verschillende snelheden bewegen in de schootsrichting en in richtingen, die daarmede hoeken van onge veer 90, 30, 45 en 60 graden maken. Bij deze oefeningen worden mikpunten en correcties door den richter zelf bepaald, daar hij wordt geacht, inmiddels bij de schietopleiding die hand aan hand dient te gaan met de richt- opleiding reeds zoover te zijn gevorderd, dat hij dit zelfstandig kan doen. Controlemaatregelen door den onderwijzer bij de richtoefeningen. Voor het nagaan van de verrichtingen van den richter wordt naast de controle van den onderwijzer door plotseling halt te doen houden en daarna te bepalen, waarop de leerling is gericht, het volgende eenvoudig te vervaardigen hulpmiddel aanbevolen. Men bevestigt een zeer zacht potlood in een houten klos, die past in de monding van het kanon, dan wel met beugels om het voorste gedeelte van het wapenhet potlood moet een weinig voor de monding uitsteken. De bewegingen van den vuurmond laat men nu registreeren (uiteraard op kleinere schaal dan de doelvoorstelling op de schijf, waarop wordt gericht) op een blad blank papier (liefst teeken papier), vastgezet op een vlak voor de monding, loodrecht tegen het potlood geplaatste plank. Dit hulpmiddel heeft het voordeel, dat de leerling de fouten die hij heeft gemaakt, zelf kan zien en verbeteren. Hulpmiddelen bij de richtoefeningen. Naast de in de aanwijzingen voor de schietopleiding met het pantserafweergeschut genoemde schijven, zijn ingevolge dezen leidraad nog benoodigd de schijven volgens afbeeldingen I en II, de reeds vermelde, onmisbare tertshorloges, benevens het beschreven hulpmiddel voor de controle. In den gang van de opleiding zijn de schijfjes (afb. I en II) n.d.m. noodzakelijk, aangezien de leerlingen door het richten hierop moeten leeren, de handwielen snel en juist te bewegen in horizontalen en verticalen zin, terwijl bij de richtingen volgens de diagonalen, beide handen onafhankelijk van elkaar, en gelijk tijdig aan de handwielen draaiend moeten worden bewogen, het geen gebleken is niet eenvoudig te zijn. Aanbevolen wordt, de schijfjes volgens afb. I en II in diverse grootten te doen vervaardigen van blik of karton en ze op de gewenschte afstanden op horizontaal (verticaal, diagonaalsgewijze) gespannen ijzerdraden te bevestigen. 244

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41