8. DE VERDEDIGING VAN EGYPTE IN 1914—1918 EN THANS (IH) door v. H. Operatieplannen. Operaties van zoo vérgaande strekking als een vermeestering van Egypte door de Turken vereischen de aanwezigheid van eenige aan- en afvoerlijnen van behoorlijke capaciteit. Wij hebben ge zien, dat zij hier vrijwel ontbraken. Mag hieruit, omgekeerd rede- neerend, worden afgeleid, dat operaties tegen Egypte nooit waren overwogen, dat er geen operatieplan bestond Het is een aanwij zing, doch geen bewijs. Het Turksche operatieplan tegen de Russen in den Kaukasus hield evenmin rekening met het omschreven axioma en leidde dan ook tot een volledig fiasco. Echter, Liman von Sanders, die in zijn boek een, zij het summiere, beschrijving geeft van dat fantastische plan, rept met geen woord over een operatieplan ter vermeestering van Egypte, der Turken harte- wensch. Men kan dan ook vrij veilig aannemen, dat dit plan eerst na het uitbreken van wereldoorlog nr. 1 is opgezet, dus nadat reeds eenig inzicht was verkregen in de maatregelen der Engel- schen. Wij zullen daarom beginnen met het Britsche operatieplan. Basis van dit plan moest zijn en was, het ongestoord gebruik van het Suezkanaal te waarborgen. Men kon daartoe op twee wijzen optreden offensief of defensief. Offensief op grooten afstand door een actie tegen het Turksche „zenuwcentrum" op Syrië's kust, Alexandrette en 'het punt van samenkomst van de spoorlijnen uit en naar Anatolië, Mesopotamië en Palestina. Daartoe ont braken echter de troepen. Op korteren afstand zou een opmarsch in Palestina kunnen dienen, al dan niet gesteund door een actie op de kust. Doch ook daarvoor waren te weinig troepen beschik baar, terwijl landingen hier zeer moeilijk, zoo niet onuitvoerbaar waren gebleken. Bleef tenslotte over een expeditie tegen Maan. Reeds uit militair oogpunt niet eenvoudig (terrein, watervoor ziening) had zij in politiek opzicht het nadeel, te zijn gericht tegen een zeer dicht bij de heilige plaatsen der Mohammedanen gele gen gebied er was immers niet vooruit te zeggen, hoe zij zouden reageeren op een te verwachten uitroepen van den Heiligen Oorlog. Er restte dus slechts een defensief optreden. Maar ook dan nog was er keuze indirecte of directe verdediging van het kanaal. 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 50