Voldeed een opstelling achter het kanaal dus zeer goed aan de theoretische strategische eischen, daarbij kwam nog dat de vloot hier kon medewerken aan de verdediging, hetgeen daarom zoo belangrijk was, omdat men slechts over een luttel aantal batterijen beschikte. Tegenover de opgesomde voordeelen stond het groote nadeel, dat het kanaal a.h.w. in voorste lijn zou liggen. Elke door gezette aanval daarop zou het verkeer dus gedurende langeren of korter en tijd stil leggenook kleinere ondernemingen konden in dit opzicht tot groote gevolgen leiden (leggen van enkele mijnen bijv.). Het zal duidelijk zijn, dat de keuze voor de Britten toch niet moeilijk was verdediging aan het kanaal zelf. Thans de Turken. Toen zij, of beter hun Duitsche leiders, hun aanvalsplan op het Suezkanaal ontwierpen, lagen de kaarten van de tegenpartij reeds grootendeels open. Want wel had de com mandant van het Turksche 4de Leger te Damascus, gnl. Zekki Bey, reeds op 2 Augustus 1914 opdracht gekregen, plannen voor den aanval op het Suezkanaal te ontwerpen, doch veel is daar niet van terecht gekomen noch hij, noch zijn chef staf bleken er toe in staat. Of dit geheel aan onvermogen dan wel mede aan onwil moet worden toegeschreven, blijve een open vraag. Een feit is echter, dat de meeste Turksche officieren met verantwoor delijke posities x) en hun Duitsche helpers ernstige bedenkingen 255 Het mag hier echter niet onvermeld blijven, dat zich in Engeland al spoedig een gezaghebbende stem liet hooren, die het anders wilde. Die stem was van niemand anders dan van Churchill. Den 5den November 1914 gaf hij in den ministerraad te kennen, dat Egypte beter zou worden ver dedigd door Turkije aan te vallen, door ergens op de kust van Aziatisch Turkije te landen. Had hij daarbij aanvankelijk nog gedacht aan de omge ving van Alexandrette, dien dag reeds noemde hij Gallipoli. Hier teekende zich weder Engeland's huidigen Prime Minister's offensieve geest. Zijn groote stuwkracht blijkt eruit, dat hij die actie heeft weten door de zetten. Dat zij tenslotte is geëindigd in een mislukking, dat en het hoe en waarom mogen hier buiten beschouwing blijvenhet valt buiten het kader van deze studie. Maar wel mag, vooruitloopend op de verdere gebeurtenissen, hier reeds worden gewezen, op wat de feiten hebben aangetoond dat met verdediging aan het kanaal op den duur niet kon worden volstaan, dat de lijn steeds verder naar voren moest worden gelegd, waardoor de verdediging van Egypte onder de bezielende en schitterende leiding van Gnl. Allenby ten slotte is uitgegroeid tot de vermaarde Palestine Campaign, den aanval, die het Turksche Rijk deed ineenstorten en daarmede zoozeer heeft bijgedragen aan de overwinning van de Geallieerden. Al te licht toch ziet men over het hoofd, dat zij niet mag worden toegeschreven aan Foch's schitterende strategie op het westfront alleen, doch evenzeer aan de vernietigende slagen in Macedonië, Palestina en Mesopotamië, operatie-tooneelen, die maar al te vaak zijn gekwalificeerd als „tweede rangs". 1) O.a. gnl. Kekki Pasha, die den nog te noemen „kleinen Djemal" op volgde als commandant van het VlIIste L.K., dat den eigenlijken aanval zou uitvoeren. Hij wees op de geringe kans van slagen wegens de gevaren, waaraan de troepen zouden zijn blootgesteld gebrek aan behoorlijke ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52