Wat konden de Turken daar tegenover stellen In Syrië, Pales tina en Arabië lagen bij het uitbreken van den wereldoorlog in Augustus 1914 Vie L.K. (AdanaAleppo 16e, 26e div. 30.000 man, 50 vuur monden) VUIe L.K. (Damascus 23e, 25e, 27e div. 35.000 man50 vuurmonden Vile L.K. (Hedjas, Sinai21e, 22e, 39e, 40e div. 15.000 man) De Turksche divisies behoorden te bestaan uit 3 regn. inf. a 3 batn. -j- een mitr.pel., 1 bat. inf. en 1 reg. art. (2 of 3 afdn. van 12 stukken)In het algemeen waren de onderdeelen wel aanwezig, evenwel waren de troepen minder op sterkte en slechter uitgerust naarmate zij verder van Constantinopel lagen (verg. de sterkte van het Vie en VUIe L.K.) Liman von Sanders zag bv. compag nieën van 20 man, die barrevoets gingen. Toen Enver midden September 1914 de reeds vermelde opdracht gaf tot het uitwerken van plannen voor een aanval op Egypte, bracht hij tevens wijziging in de samenstelling van het 4de Leger dit zou in den vervolge bestaan uit het Vie en VUIe L.K. De commandant van dat leger, gnl. Zekki Bey, werd ontheven en vervangen doorden minister van marine Djemal Pasja, die tevens gouverneur van en opperbevelhebber in Syrië en Palestina werd. Een handige zet, want zoodoende verwijderde Enver een van de drie leden van het driemanschap uit Constan tinopel en belastte hij zijn ondeskundigen als francophiel bekend staanden concurrent met het bevel over een tegen de Geallieerden vrijwel kanslooze expeditie1). Gezegd moet worden, dat Djemal, mocht hij de hem toegeschreven gevoelens nog hebben gekoesterd, daarvan nimmer heeft blijk gegeven. Aan de militaire leiding heeft hij zich echter nooit gewaagd die liet hij over aan zijn Duitschen stafchef, kolonel von Frankenberg und Proschlitz, v.w.b. den aanval aan den reeds genoemden kolonel von Kress, chef-staf van het VTIIe L.K. Tijdens de expeditie moesten Syrië en Palestina uiteraard gedekt blijven. Het Vie L.K. zag zich deze taak toegewezen in eerst genoemd gebied, zoodat slechts het VUIe L.K. overbleef voor het uitvoeren van den aanval en het beschermen van Palestina. Het laatste werd tot een welhaast ontoelaatbaar minimum beperkt, doch vereischte niettemin eenig'e troepen. Anderzijds werd het in hoofdzaak uit Arabieren bestaande VUIe L.K. versterkt met de 8e Divisie (Constantinopel), de 10e Divisie (Smyrna) de 22e Divi- b In dit verband doet het nog eigenaardig aan, dat Enver zelf het bevel op zich nam van de operaties tegen Rusland in den Kaukasus, waarvan hij veel succes verwachtte. Het werd echter geen succes, doch een débacle Na de nederlaag bij Sarakamisj bleven van het 3de Turksche Leger over IXe L. K. 2800 man, Xe L. K. 2400 man, Xle L. K. 2400 man, 2e Cav. Div. 4.800 man, totaal 12.400 man van de 90.000 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 55