loughby, graaf van Parham, gouverneur van Barbados, die in 1650 een expeditie naar Suriname had gezonden onder Anthony Rowse om een geschikte plaats voor „vestiging eener kolonie" te zoeken. DE VEROVERING DOOR DE ZEEUWEN. Tijdens den Tweeden Engelschen oorlog (16651667) zonden de Staten van Zeeland Abraham Crynssen uit om „Soramme ofte anders genoempt Serename" voor hen te veroveren. Warnsinck zegt hiervan „Het plan voor de expeditie van Abraham Crynssen naar West-Indië werd ontworpen door Pieter de Huybert, sinds 1664 raadpensionaris van Zeeland. De instructie waarmede Abraham Crynssen 30 December 1666 uit het Veersche Gat naar zee vertrok, bestond uit 54 artikels en was zoo veel-omvattend, dat men zich afvraagt of de opstellers van dit stuk wel ernstig gemeend hebben, wat zij neerschreven". Zijn opdracht luidde „te veroveren en te bezetten een groot gedeelte van de z.g. Wilde Kust van Z.-Amerika en de nabij gelegen eilandente vernieti gen de belangrijkste Engelsche nederzettingen in de Caraïbische Zee, een aanval te doen op 's vijands havens en koloniën op de oostkust van Amerika, en tenslotte belemmering van diens visscherijbedrijf nabij New Foundland en IJsland". Na zijn ver trek werd hem nog een aanvullende instructie nagestuurd, waar uit blijkt dat de Edel Grootmogende Heeren van Zeeland over tuigd waren, geenszins het onmogelijke te hebben geëischt Op 27 Februari 1667 ankerde Crynssen zoo dicht mogelijk onder de wallen van het „Fort Willoughby". Nog vóór tot den stormaanval van landzijde was overgegaan, gaf de bezetting een honderdtal Europeanen en zestig met pieken bewapende negers na een kort bombardement, het nog niet voltooide fort over. Volgens Stedman verloor de Engelsche bevelhebber Byam de Volksplanting door een overrompeling op het oogenblik dat 600 van zijn beste manschappen bezig waren met „het planten van suikerriet". „Zijne onagtzaamheid was zigtbaar door het geringe verlies der „Hollanders, die bij het bestormen slechts één man verloren had den." Hiermede was „de Schoonste Revier, die aan de gantsche „kust is, ja meer weerdigh als alle Revieren t'samen, voorzien „met een schoon en welgelegen Citadel, een groot aantal schoone „Plantagiën, waar soo schoone Suyckeren werden ghemaeckt, als „oyt Brasiel gegeven heeft" van Engelsch, Zeeuwsch geworden. De expeditie van Abraham Crynssen heeft den Zeeuwen 21203.18.9 pond Vlaamsch (a 6.gekost. Vijftien jaar later verkochten zij de kolonie voor 260.000.aan de West-Indische Compagnie, die in 1685 aan de stad Amsterdam en aan de familie Van Aerssen van Sommelsdijk elk Vs gedeelte overdeed voor een evenredig deel van evengenoemd bedrag. De drie firmanten vorm den te zamen de Geoctroyeerde „Sociëteit Suriname". In 1770 nam 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 62