Uit dit verslag blijkt dan dat er nog 37 koffie-plantages „in bedrijf" zijn. Haar productie heeft in de jaren 193519361937 resp. 40.137, 31.316 en 29.621 balen bedragen. Deze koffie (Liberia) is echter vrijwel onverkoopbaar en werd vóór den oorlog uitslui tend in Scandinavië en N.-Duitschland geconsumeerd. Het aantal arbeiders op de koffie-ondernemingen was in 1931 ruim 6100, in 1935 ruim 10.000. Verder zijn er nog 3 suikerondernemingen „in bedrijf" waarin eind 1931 ruim 7400 en eind 1935 ruim 4100 arbeiders werkzaam waren. Over 1937 werd geproduceerd 15.564 ton suiker. De rijstbouw blijkt het eenigste bestaansmiddel onder de arbei dende bevolking te zijn dat een vrij groote bestaanszekerheid geeft. Echter, de rijstbouw wordt in Suriname als de „pauper cultuur" beschouwd De citrus(„grape fruit")-cultuur breidde zich, dank zij gouver- nementssteun, aanzienlijk uit. Winst is voorloopig illusoir. Over de bacoven-cultuur ligt nog een sluier van geheimzinnig heid. Een millioenen-plan is aan de Nederlandsche regeering inge diend onder het motto „bacoven-cultuur voor iedereen". Dat de nood en armoede onder de hiervoor geschetste omstan digheden vooral onder de lagere bevolkingsklassen steeds toe neemt, velen gebrek lijden, de goede krachten de kolonie verlaten om elders een betrekking te zoeken, het behoeft geen betoog. Misschien dat de huidige oorlog iets ten goede voor Suriname inhoudt Laten we voor het Surinaamsche volk, dat zich zoo aan Oranje verbonden voelt en steeds weer toont, een beter lot te verdienen, hopen, dat de magere jaren spoedig voorbij zullen zijn. Moge dan de wensch in vervulling gaan, die tot uitdrukking komt in het eerste couplet van het z.g. Surinaamsche volkslied Suriname, trotsche stroomen, Suriname, heerlijk land, Suriname, fiere boomen, Trouw zijn wij aan U verpand. Mogen weer de vloten varen, Dat de handel weder bloei, Dat fabrieken welvaart baren, Dat hier alles welig groei. BRONNEN. 1) „Narrative, of a five years expedition, against the Revolted Negroes of Suriname, 17721777", by Captain Stedman. 2) „Abraham Crynssen, de verovering van Suriname en zijn aanslag op Virginië in 1667", door J. C. M. Warsinck. 3) „Djuka, The Bush Negroes of Dutch Guiana", by Morton C. Kahn. 4) „Historisch Overzicht over Suriname", bewerkt door H. J. Wolff. 5) Lezing (1934) .van dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname. 6) Rede van Ir. E. F. Suringar voor „Oost en West". 7) „Landbouw opvoeding van de Surinaamsche Jeugd", door S. Beek. 8) Jaarverslagen van Suriname en de Kamer van Koophandel. 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69