277 onaantastbaar maakt, m.a.w. dat de basisdefensie op de zee is gericht en aldus een sfeer van veiligheid schept voor de eigen vloot door verhoogde onveilig heid voor vijandelijke strijdkrachten naarmate men den basistoegang meer nadert. Basistoegangen zijn toch niet anders dan knooppunten in het ver keer der eigen oorlogsschepen en als zoodanig magneten voor de vijan delijke actie. De primaire taak der locale defensie is niet, de basistoegangen af te sluiten, doch ze voor eigen gebruik open te houden. Schepen en vaartuigen der locale defensie. Tot de maritieme defensie der vlootbasis behooren een groot aantal schepen en vaartuigen van velerlei charter en slag en ingedeeld bij verschillende maritieme organisaties. In de eerste plaats zijn daar de te Singapore gestationneerde schepen der Royal Navy als kanonneerbooten, c.q. monitors, torpedobootjagers, duikboot jagers, mijnenleggers, torpedomotorbooten en soms ook onderzeeboten. De Straits Settlement R.N.V.R. (Royal Naval Volunteer Reserve), waartoe o.m. jachteigenaars en andere watersportliefhebbers behooren, voorziet met velerlei soorten, tijdelijk tot hulpschepen getransformeerde, vaartuigen in de noodige mijnenveeg-, patrouille- en communicatiediensten in en bij de basis. Niet lang geleden werd bovendien de Malay States Division of the Royal Navy georganiseerd. Ook deze beschikt over eenige mijnenveegflottilles en andere kleinere vaartuigen, welke zooveel mogelijk zijn bemand met inheemsch personeel, goeddeels geworven uit zeevarende stammen afkomstig uit het n. deel van het Maleische schiereiland. Tenslotte wordt de onderzoekingsdienst bij de handels- en oorlogshaven verzorgd door officieren der Royal Naval Reserve en gemilitariseerde amb tenaren, die eveneens uit hoofde van hun civiele functie met het onderzoeken van scbepen en ladingen bekend zijn. De Master Attendant in Singapore behandelt in opdracht der Admiraliteit deze en de andere functies, welke met de organisatie en regeling van het zeeverkeer in oorlogstijd verband houden. De locale defensiemiddelen zorgen zoowel voor de veiligheid van het zee gebied, reeden en havens der marinebasis, als van de handelshaven van Singapore, waartusschen uiteraard een zeker verband bestaat omdat zij im mers beide dezelfde belangen dienen. Defensie te land. Ook van de landzijde is de basis Singapore kwetsbaar en daarom was con centratie van een sterke troepenmacht in en bij de basis noodzakelijk.1) In den tegenwoordigen tijd, waarin vooral het tempo van de oorlogvoering en de reikwijdte der strijdmiddelen zooveel grooter zijn dan vroeger, is een sterke locale defensie van welhaast elke vlootbasis een noodzakelijke voorwaarde voor de bewegingsvrijheid van de vloot. Zij moet althans van de directe bescherming der eigen vloot onafhankelijk en in dien zin auto noom zijn tegen eiken vorm van „coup de main", m.a.w. tegen alles behalve een grootsch opgezetten directen aanval op de basis met het doel, haar te veroveren. Voor een basis als Singapore zal ook een naar Oost-Azië gediri geerde slagvloot zich ongetwijfeld vol inzetten. Aanvallen van de zeezijde op de vlootbasis wanneer de vloot buitengaats en maar eenigszins binnen bereik is, zijn echter uitermate zeldzaam in de geschiedenis en dat is geen wonder omdat dit altijd een zeer riskante onderneming was en ook blijven zal. J) Zie de rubriek Uit de pers in dit nummer (Red. I.M.T.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 74