279 en natuurlijk rechtstreeks onder de Admiraliteit staat. Als Rear Admiral- Superintendant van H. M. Dockyard staat hij echter rechtstreeks onder de Admiraliteit, welk lichaam weer in grooter verband operatief gebruik en de instandhoudingsfunctie van vloten en bases coördineert. Uiteraard zal de bemoeienis van den Rear Admiral Superintendant zioh niet uitstrekken tot de details der bedrijfsvoering en organisatie der Royal Dockyard. Zijn dagelijksche activiteit zal zich meer richten op het operatieve deel der basisfunctie en op de maritieme defensie. Als „Rear Admiral Malay-States" is hij tevens bevelhebber der maritieme middelen voor de locale defensie. Singapore als operatiebasis. Het operatieve deel der basis bestaat uit de reede, de marinehaven en de magazijnen en andere inrichtingen ter bevoorrading van de vloot (de logistieke basisfunctie vereenigd in het arsenaalsbedrijf) en de inrichtingen voor de verzorging en „welfare" van het marinepersoneel (fleet shore accom modation) Het arsenaalsbedrijf. De Johore Straat heeft een voor ankerplaats geschikte wateroppervlakte van ongeveer 20 vierkante mijl (ter vergelijking diene, dat Soerabaia op overeenkomstige wijze berekend over 15 vierkante zeemijl ankerruimte kan beschikken)Uiteraard kan de vloot ter reede de noodige voorraden aan vullen uit alle mogelijke vaartuigen, bestemd voor het vervoer van brand stof, smeerolie, water, munitie, torpedo's, victualie-, scheeps- en machine kamerbehoeften (Singapore beschikt over een olievoorraad voor ten minste 6 maanden voor een flinke slagvloot)Sneller en in vele opzichten handiger gaat echter deze voorziening wanneer het schip gelegenheid krijgt, te meren in de Marinehaven, de z.g. „store basin", welke met haar lange breede kaden ligplaats biedt aan een groot aantal schepen van alle soorten. Deze ligplaatsen zijn uiteraard voorzien van aansluitingen voor water, licht, brand stof, telefoon en waar noodig samengeperste lucht e.d. Deze betonnen kaden zijn voorzien van spoorbanen, waardoor de aanvoer van alle mogelijke voor raden en behoeften uit de magazijnen en werkplaatsen wordt vergemak kelijkt. De lengte van het spoorwegnet in de basis Singapore bedraagt 30 km. Ook overigens is men in het gebruik van moderne transportmiddelen niet zuinig, want dit is altijd een verkeerde zuinigheid, welke zich onher roepelijk wreekt in minder rendement van menschen en materieele middelen. Een groot centraal autobedrijf voorziet in alle behoeften van de bedrijven en van het personeel. Op de kaden staan de noodige werkplaatsen voor kleine reparaties „met eigen middelen", de koffergoedangs en de loodsen, waar bij het oorlogs- gereedmaken brandbare en overtollige goederen worden afgegeven. Ook de groote victualie-bergplaatsen liggen in de nabijheid der schepen. Vries- en koelkamers kunnen direct het noodige vleesch en velerlei vries- kamerartikelen leveren. De marinemagazijnen zijn met het oog op de luchtaanvallen sterk ver spreid over de overvloedige ruimte, waarover men van den aanvang af te Singapore beschikte. Een torpedo-atelier, torpedo-, mijnen- en munitiemagazijnen, alle goed beschermd, staan gereed voor aanvulling en verwisseling van den voorraad aan boord. Ombouw, keuring, herstelling en aanmaak van munitiën en torpedo-materieel behooren tot de taak der reparatiewerf. Het torpedo- inschietbedrijf beschikt daarbij over een vast inschietstation en een goede inschietbaan, waar de torpedo's worden gecontroleerd. Uiteraard 'beschikt de „naval base"-organisatie over een havenbedrijf met sleepbooten, prauwen en andere middelen voor watertransport van personeel en materieel. Een zeeofficier, staande onder den commandant van de basis, is havenmeester en heeft ook den militairen loodsdienst voor de marinebasis onder zijn bevelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 76