281 een drijvend dok. Het eerste (King George VI graving dock) heeft een lengte van '330 meter, een breedte van 40 meter en is geschikt voor schepen van 10,5 meter diepgang. Het drijvende 50.000 ton's sectiedok, werd eenige jaren geleden door Nederlandsche sleepbooten uit Engeland naar Singapore gesleept. Dit dok is een complete fabriek op zich zelf, met eigen stroom voorziening, werkplaatsen en een 8-tal rijdende kranen. Van de talrijke hefwerktuigen, die in elk scheepsreparatie- en bouwbedrijf noodig zijn, noemen we in het bijzonder de z.g. „giant crane", die in staat is de zwaarste gewichten te lichten. Gewoonlijk zijn dit de geschuttorens, turbinehuizen, ketels en tandwielkasten der slagschepen. Bovendien is er een 150 tons drijvende bok. De Royal Dockyard werkt goeddeels met Chineesche en Britsch-Indische werkkrachten onder leiding van een Uitgebreiden staf van Europeesche inge nieurs en andere technici. De woonruimte voor het werfpersoneel vormt een kleine stad in de basis. Verkeersregeling en politiebewaking worden verzorgd door een klein legertje „Sikh policemen", wier eerbiedwaardig voorkomen niet weinig tot hun prestige bijdraagt. Een reparatiewerf voor een moderne vloot is één der meest veelzijdige industrieën, welke de wereld kent. Naast scheepswerf is zij machinefabriek, wapenfabriek en electrische industrie met tal van nevenbedrijven. Zij moet den zwaarsten turbinemotor met dezelfde vaardigheid en nauwgezetheid kunnen behandelen als de fijnste horlogemakersarbeid. Geen onderdeel van onderzeeboot, torpedoboot, jager, kruiser of slagschip, of de werf moet er klaar voor zijn. Slotbeschouwing. In het reparatiebedrijf richt zich alles naar de middelen. In plaatwerkerij, draaierij, bankwerkerij, gieterij, smederij, electrische werkplaatsen, instru mentmakerij enz. zullen onderdeelen worden vervaardigd en hersteld, onver schillig voor welke afdeeling of scheepstype zij dienen. Vervolgens hebben verschillende speciale scheepstypen en de wapens hun eigen inrichtingen en bedrijven, zooals artillerie-, torpedo- en mijnendienst, onderzeedienst, torpedomotorboot- en vliegdiensten. Zoodra echter de operatieve functie in het geding komt moeten alle mid delen worden gericht en ingedeeld naar het doel. Dan zal men voor de verkenningstaak gebruik maken van vliegtuigen, torpedobootjagers, en patrouillevaartuigen. De bewakingstaak zal geschieden door walbatterijen, monitors, kanonneer- booten, bommenwerpers en torpedovliegtuigen, torpedomotorbooten en onder zeebooten. De onderzeebootbestrijding zal moeten beschikken over duikbootjagers, snelle motorbooten, vliegtuigen en alle mogelijke vaartuigen. De versperringsdienst over mijnen, torpedo- en onderzeebootnetten, balk- versperringen, mijnenleggers, nettenleggers en mijnenvegers. De luchtverdediging over jachtvliegtuigen, antiluchtgeschut en kabelballons. Alles komt in het oorlogsbedrijf aan op een goede organisatie naar het doel in haar trapsgewijze opeenvolging in steeds hooger verband. Vooral in de basis is dit altijd bijzonder moeilijk omdat men speciaal daar geneigd is, te veel naar de middelen te zien. Wij gaven hierboven een overzicht van de organisatie en inrichting der vlootbasis Singapore. Het is een bedrijf dat ons allen, wier leven en werken is gericht op de ontwikkeling en bescherming van landen en volken in het Verre Oosten, in het bijzonder fascineert, omdat wij beseffen, dat Singapore een bolwerk is waarop de maritieme machten van het Westen veilig moeten kunnen baseeren om het volle gewicht van haar machtige instrumenten in de weeg schaal te kunnen werpen, wanneer dit noodig mocht blijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78