14. UIT DE PERS. 1. BRITSCHE BASES. Singapore. Over de verdediging van Singapore tegen een aanval van landzijde, een zeer actueel onderwerp nu den laatsten tijd her haaldelijk sprake is van het grendelen van de backdoor, schreef Alexander Kiralfy in Asia van Januari 1941 o.m. 287 In hoofdzaak als gevolg van de aardrijkskundige gelijkenis, vertoont het vraagstuk van de verdediging van Singapore een merkwaai dige overeen komst met dat van Panama. De Atlantische kust van de V.S., het schiereiland Florida en de in de richting van het Panamakanaal smaller wordende vorm van Mexico en Midden-Amerika gelijken veel op China, Indochina en Malakka. Australië is dan te zien als de tegenhanger van Zuid-Amerika, Ned.-Indië als die van de eilanden in de Garaïbische Zee. Zooals het Panamakanaal onbruikbaar zou worden indien West-Indië door een vijand zou zijn vermeesterd, zou nu de doorgang bij Singapore worden afgesloten door een Japansche verovering van den Indischen archipel. En de opmarsch- weg van een denkbeeldigen vijand door het bergland van Mexico en de wildernissen van Midden-Amerika is een getrouwe copie van de route, die de Japanners een uit China naar Singapore gezonden leger zouden moeten laten volgen. Aan spoorwegen en goede wegen bestaat in Z.-China een ernstig tekort rivieren zijn hier de voornaamste verkeerswegen. De Indochineesche stam- spoorlijn volgt de kust en kan op een aantal plaatsen van zee uit worden beschoten. Daarom hebben de Franschen den aanleg ter hand genomen van strategische autowegen, die niet aan dat gevaar zijn blootgesteld, de routes nr. 14, 20 en 21. Zij komen echter niet verder dan Hué en waren ten tijde van den Nazi-vloed over Frankrijk ver van gereed. Van de Indochineesche kust voeren twee autowegen naar het w. Een daarvan is gereed en voert door de inzinking in het kustgebergte bij Vinh. Hij is uit het door Japan bezette N.-Indochina over land te bereiken, doch eindigt op een punt aan de grens met Thailand, dat door een 250 km breed onontgonnen gebied is gescheiden van het dichtstbijzijnde spoorwegeind- punt in dat land, en valt ruim binnen den actieradius van uit Burma optredende bommenwerpers. De andere weg is een nog niet voltooide voortzetting van de route nr. 19, begint in Quinhon en kan van zee uit worden beschoten. De spoorwegnetten van Thailand en Indochina zijn nog niet op elkaar aangesloten. Een indringer, die deze opmarschwegen naar Singapore zou willen gebruiken, zou dus staan voor de keuze uit lange tochten door zwaar terrein zooals de Italianen in de bergen van Epirus of het gebruik van spoorwegtrajecten, die eraan bloot staan, door scheeps- en luchtbombardementen net zoo snel te worden vernield als zij worden hersteld men denke aan de moeilijkheden, die de Italianen langs de Libysehe kust hebben ondervonden. Echter zijn de Japanners, aan wie door Vichy is toegestaan, de bergruggen langs (de verschillende deelen van) het Fransche gebied te overschrijden, reeds nu in staat, naar het z. door te dringen naar wat men zou kunnen noemen een economische basis. Wan neer hun wordt toegestaan, hier de groote verkeerswegen te verbeteren en „burger" vliegvelden aan te leggen, zouden daaropvolgende militaire

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 84