288 operaties belangrijk worden vergemakkelijkt, in het bijzonder doordat Singa pore van de omgeving van Saigon uit zou kunnen worden gebombardeerd de afstand is ongeveer gelijk aan dien van Londen naar Berlijn - hoewel het zicht boven Singapore als regel vrij slecht is. Voor het veroveren instede van beschadigen van Singapore zou een Japansch leger echter moeten oprukken over de landengte van Malakka. De spoorweg loopt hier echter niet alleen vlak langs de kust doch zou tevens onder vuur kunnen worden genomen door Britsch mobiel geschut, opgesteld aan de Burmeesche grens ten n. van de landengte van Kra. Japansche belangen zouden volgens geruchten plannen hebben ontworpen voor den aanleg van een kanaal door deze landengte. Een dergelijk kanaal zou in oorlogstijd voor Japan waardeloos zijn, tenzij het eerst het om ringende Burmeesche gebied en de heerschappij over de aangrenzenden zee zou hebben vermeesterd. De Britten zouden dan echter wel batterijen hebben opgesteld, die den smallen weg naar Singapore (en naar Sydney) bewaken. Het Mergui-district van Burma heeft een goed klimaat en is uitstekend te verdedigen. Zelfs indien van het n. afgesneden, zou het over zee van het noodige kunnen worden voorzien, waarbij de talrijke eilanden als vooruitgeschoven bases kunnen dienst doen en de Andamanen met de prachtige haven van Port Blair als hoofdbases. Aan de andere zijde van de landengte splitst de Thailandsche spoorweg zich nabij de grens van Malakka in een o. en w. tak, die beide met Britsche spoorlijnen zijn verbonden, welke in de richting van Singapore samen komen en zoo de mogelijkheid van een nijptangbeweging verminderen. De o. tak loopt door het midden van een dicht beboschte bergmassa naar Kwala Lipis, dat is omringd door een keten van pieken en tal van diepe berg- stroomen. Yan deze centrale stelling uit zou kunnen worden opgetreden tegen een aanvaller, die zich moeizaam een weg baant door het tropische oerwoud, in het bijzonder door de met mangrove-bosschen omzoomde rivieren en moerassen van de w. kust. Het eiland Penang, waarvan een van de vier op bastions gelijkende hoeken binnen 2% km van de kust ligt, ligt op de flank van den opmarschweg naar het z. De haven staat bloot aan een hypothetischen torpedo-aanval uit het n. het was hier, dat de Russische kruiser Tsjemtsjoek in 1914 door den Duitscher raider Emden werd vernietigd. Dit gevaar zou echter kunnen worden bezworen door van het kanaal langs de o. zijde van het eiland eenige stukken uit te baggeren. Het eiland wordt verdedigd door geschut van 39 cm en door de onmogelijkheid, het elders dan op de vier hoeken met andere dan inheemsche vaartuigen binnen 2 a 7 km te naderen. Aan de andere zijde van het schiereiland, in de Z.-Chineesche Zee, bezit ten de Ned. Anambas en Natoena eiln. voor de verdediging bruikbare eigenschappen. Het door een koraalrif, rotsen en kleine eilandjes omringde lage Groot Natoena is geschikt als basis voor landvliegtuigen voor het op vangen van vijandelijke bommenwerpers. De bergachtige Anambas eiln., halverwege Natoena en Singapore, bezitten diepe, voor torpedo-aanvallen veilige ankerplaatsen, die voor patrouilleerende kustvaartuigen even bruik baar zouden zijn als gevaarlijk in 's vijands handen. Bovenstaande beschouwingen zouden uitwijzen, dat een geheel over land op Singapore uitgevoerde aanval, hoe zeer de verdediger numeriek ook in de minderheid zou zijn, een moeilijke en kostbare onderneming zou vormen, waarvoor Japan de noodige voorbereidingen naar het schijnt niet heeft ge troffen. Er blijven echter de mogelijkheden van hetzij den aanvoer over zee van een binnenvallend leger naar een tusschengelegen punt, hetzij ont scheping van troepen in de nabijheid van de basis Malakka. Hoe groot de kosten van zulke operaties ook zouden zijn, de inhaerente waarde van de „Asalian passes" (de nauwe Aziatisch-Australische scheepvaartwegen) kun nen zij niet te boven gaan. En het is duidelijk, dat dat onvergelijkelijke knoop punt van scheepvaartwegen slechts door de Amerikaansche macht ter zee op gcede en economische wijze kan worden verdedigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 85