Duitschland waren gering men moet hier politieke gezindheid vooral goed onderscheiden van bewondering voor het Duitsche organisatietalent, speciaal op militair gebied. Bepaalde anti-Nederlandsche gezindheid bestond bij geen enkelen officier. Indien er op 10 Mei iets zou zijn gebeurd, zou van verraad geen sprake zijn geweest. Ik spreek natuurlijk over de Nederlanders. Uitsluitend lieden van Duitsche nationaliteit of genaturaliseerde Duitschers zouden misschien voor verraad te vinden zijn geweestbewijzen daarvoor zijn echter niet gevonden. Welke bijzondere problemen zijn sedert 10 Mei ontstaan? Problemen betreffende de aanschaffing van oorlogsmate riaal. Europa was van oudsher onze leverancier van wapenen en munitie. In September 1939 begonnen de moeilijkheden ai, doordat de regeeringen van alle landen, ook de neutrale, controle uit oefenden op den uitvoer, en dezen remden. Ook werd de scheep vaart belemmerd door den duikbootoorlog. Enkele schepen met oorlogsmateriaal voor ons leger zijn getorpedeerd, maar ernstigen invloed heeft dat niet gehad. De aarzeling om af te leveren gaf vertraging, dat was de voornaamste moeilijkheid. Na Januari werd het erger. In het eerste kwartaal van 1940 werd daarom al overgeschakeld naar Amerika. Dat bleek niet zoo gemakkelijk, want de oorlogsindustrie aldaar was toen nog niet ingesteld op de geweldige, uit verscheidene landen binnenstroomende orders. Na 10 Mei vielen de leveringen uit Europa geheel uit, en werd een aankoopcommissie naar de Vereenigde Staten gezonden. Hierbij deed zich de gunstige omstandigheid voor, dat de aankoop commissie van zes officieren, welke in Europa toefde, naar Londen heeft weten uit te wijken. Deze officieren zijn nu in de Vereenigde Staten. Zijn er veel officieren van het Indische leger in Nederland achtergebleven Niet zoo veel. Het aantal verlofgangers was gering. In Sep tember 1939 hadden wij al stafofficieren teruggeroepen. Met de leeraren en leerlingen aan de Hoogere Krijgsschool en de Konink lijke Militaire Academie medegerekend zal het totaal aantal in Nederland gebleven officieren 50 a 60 bedragen. Zijn wij voor aanschaffing van wapenen thans uitsluitend aangewezen op Amerika Waar mogelijk koopen wij ook elders. In Australië en Britsch-Indië bij voorbeeld, doch op groote schaal was dit tot nu toe niet mogelijk. Na 10 Mei werd de gedragslijn alles koopen wat snel te krijgen is, los van de begrooting. Vele nieuwe bestel lingen bleken geplaatst te kunnen worden. De geconstateerde termijnen van aflevering zijn vrij gunstig. Enkele soorten wapenen en munitie zijn echter zeer moeilijk te krijgen, omdat alle landen, Amerika incluis, er groote behoefte aan hebben. 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 8