5. HET FIASCO VAN DE „ARMÉE DE L'AIR". Over het falen van de Fransche luchtstrijdkrachten, dat slechts ingewijden in den treurigen toestand, waarin Frankrijk's vijfde wapen verkeerde, niet volkomen verraste, schreef Norman Mit chell in de Vliegwereld o.m. 294 worden gegeven als de G.H.Q. Air Force thans bezit (zie hierna onder Amerika's luchtstrijdkrachtenDe beslissing zal afhangen van de resultaten van de dit jaar te houden zomer-manoeuvres. Valt zij gunstig uit, dan zullen die troepen tot een zelfstandig wapen worden vereenigd onder een luit.-gnl. Opleiding en oefening zullen dan een wapen-aangelegenheid worden m tactisch opzicht zullen de troepen komen te staan onder den chef van den generalen staf (in de V.S. de hoogste militaire autoriteit)Men acht het waar schijnlijk, dat dan een deputy chief of staff voor de pantsertroepen zal worden benoemd, zooals gnl.mj. Arnold dat is voor de G.H.Q. Air Force. De gepantserde legerstrijdkrachten bestaan thans uit een legerkorps van twee divisies (staf en een div. te Fort Knox, Kentucky, een div. te Fort Ben- ning Georgia), in totaal 18.000 man, 700 vewn. en paun., 300 kanonnen en hwn (gelet op dit hooge cijfer zullen onder kanonnen tevens zijn begrepen inf.gs. en pag.) en 6500 mitrn., lt. mitrn. en half-aut. geweren. Het Am D v O. heeft de oprichting in den a.s. zomer aangekondigd van nog 2 divn, resp. te Pine Camp (New York) en Camp Beauregard (Louisiana) Voorts bestaan er aanwijzingen, dat daarna nog 4 divn. zullen worden gevormd. Voor het leger zijn meer dan 3.000 vewn. besteld van 12 tot 45 t. Men zegt, dat er per maand ongeveer 200 a 300 worden afgeleverd. Ten onrechte en ten rechte worden allerlei menschen beschuldigd. Unaniem geven de couranten de schuld aan de laatste luchtvaartministers, n.l. Denam, Pierre Cot en La Chambre. Alsof men het probleem zou kunnen oplossen door het noemen van eenige namen De volgende cijfers, welke door generaal Pujo, den secretaris van het Fransche ministerie van Luchtvaart, werden gepubliceerd, zijn betrouwbaar- te noemen. Zij zeggen het volgende In de periode van 10 Mei tot 10 Juni 1940, dus in die periode, waarin de slag om Frankrijk werd gestreden, verloor dit land 589 manschappen van de luchtmacht, hetgeen vermeerderd moet worden met de menschen, die omkwamen hij ongelukken. Dit brengt het aantal dooden en gewonden op 678, waarvan 260 officieren. In de zelfde periode werden 306 Fransche vliegtuigen vernietigd in de lucht en 229 op den grond. Vergeleken hiermede gingen 982 Duitsche machines verloren. Dit wil dus zeggen dat, terwijl een verlies van bijna duizend vlieg tuigen de Duitsche luchtmacht blijkbaar niets deed (anderhalve maand later begon men aan den aanval op Engeland) het verlies van 535 Fransche vlieg tuigen dermate ernstig was, dat de Armee de 1 Air geen weerstand meer kon bieden En thans is de Fransche dagbladpers aan het probeeren uit te vinden wat de oorzaak van dit fiasco was. Volgens het blad „Candide bestond de Fransche Luchtmacht op 1 September 1939, dus tijdens het uitbreken van den oorlog uit: 500 jachtvliegtuigen en 16 moderne bommenwerpers! Het weekblad „Gringoire" geeft meer détails en houdt het op 150 bommenwerpers van meer dan 10 jaar oud. 7 moderne bommenwerpers (Amiot 370). 50 tweemotorige jagers (Potez 62). 250 éénmotorige jagers (Morane 406 en Curtiss Hawk). 230 verkenningsvliegtuigen (Mureau 115). Dit maakt een totaal van ongeveer 700 vliegtuigen. Bovendien waren de Potez vliegtuigen verouderd en te langzaam, de Morane jagers belangrijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91