inferieur aan de Messerschmitt's, terwijl de 230 Mureau machines van 1928 dateerden Vervolgens toont schijver aan, dat de politiek de schuld draagt, dat de Fransche luchtmacht, welke in 1919 uit 5000 vliegtuigen bestond en, gesteund door een superieure industrie, de beste ter wereld was, in 20 jaar tijds volkomen op den achtergrond is geraakt. Hij besluit dan als volgt 6. AMERIKA'S LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Blijkens onderstaande redactioneele beschouwing in haar num mer van November 1940 is de redactie van Aero Digest verre van tevreden over den huidigen stand van zaken op het gebied van Amerika's luchtstrijdkrachten. Wij geven deze beschouwing, hieronder eenigszins verkort weer. 295 Het heeft de Fransche luchtmacht nooit aan „plannen" ontbroken, wel aan leiding en organisatie. Vooral na „München" werd deze desorganisatie fataal. Engeland begon onmiddellijk aan een krachtige bewapening te wer ken, Duitschland bouwde zijn Junkers en Heinkels in groote hoeveelheden. In Frankrijk echter had men politieke ruzies. De Armee de l'Air werd niet verslagen door gebrek aan moed van haar vliegers. Dat blijkt onder anderen uit het feit dat bijna alle hoofdofficieren thans nog in de ziekenhuizen liggen De ondergang van Frankrijk was een gevolg van inwendige politieke moei lijkheden, waardoor de industrie niet op gang kon komen. En de industrie moet dezen oorlog winnen. De strijd in Europa en de rol, welke het vlieg tuig hierbij speelt, laten geen twijfel over het feit, dat de uitkomst van den oorlog mede zal afhangen van de productiecapaciteit van vliegtuigen der democraten contra Duitschland en Italië. In het licht van de huidige verhoudingen in de wereld, zijn de V.S. vrijwel zonder luchtstrijdkrachten. Onze Marine-luchtvaartdienst is schitterend, doch slechts in staat, onze Marine te ondersteunen. Wij hebben een kleine, zeer goede Militaire Luchtmacht met ongeveer 300 moderne gevechtsvliegtuigen en 1500 andere bruikbare, maar verouderde tactische toestellen. Dat is geen luchtmacht dat is slechts het begin ervan. Wij hebben ongeveer 18.000 gevechts- en schoolvliegtuigen „in bestelling" voor het leger. Wij zullen er nog 17.000 meer bestellen, inclusief marine vliegtuigen. Maar vliegtuigen die nog „in bestelling" zijn, doen aan een oorlog, die gaande is, net zooveel mee als een droomluchtvloot. Vijandelijke bom menwerpers kunnen niet met blauwdrukken naar beneden worden geschoten. Ons gebrek aan oorlogsvliegtuigen, piloten en geschoolde bemanning, is niet onze eenige moeilijkheid. Onze regeering, ons leger en onze vloot toonen gebrek aan inzicht zij zien in de luchtmacht niet wat zij in Europa heeft bewezen te zijn een eerste verdedigingslijn, geheel gelijkwaardig aan leger en vloot. Zij beschouwen de luchtmacht als een vliegend hulpwapen, als een verlengstuk van deelen van die machten, die aan de oppervlakte opereeren. In dit systeem, staan onze luchtstrijdkrachten onder het commando van den generalen staf van het leger en het vloot-commando. Wij zouden geen admi raal benoemen om ons leger te commandeeren of een generaal om over onze vloot het bevel te voeren. Maar we plaatsen wel een allegaartje van gene raals en admiraals aan het hoofd van onze luchtverdediging. En de meeste van deze heeren bezitten in het geheel geen luchtvaart-practijk. Onze Regeering en de hooge heeren van leger en vloot zouden beter doen, de moderne geschiedenis te bestudeeren. Om het overweldigend belang van de luchtmacht te begrijpen behoeven zij slechts de kranten te lezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 92