297 Men zou kunnen zeggen, dat indien wij duizenden nieuwe vliegtuigen bouwden, het er niet toe doet of zij met het leger of met de vloot of onder een eigen lucht-commando vliegen. Maar het bedrieglijke in deze rede- neering is, dat zij de wijze, waarop legers en vloten zijn opgebouwd, niet in aanmerking neemt. Beide moeten z.g. harmonisch zijn samengesteld. De vloot moet slagschepen, kruisers, torpedojagers, vliegkampschepen, onderzeebooten en vliegtuigen in zulk een verhouding bezitten, dat er geen overwicht van één dezer soorten wapenen ten nadeele van het geheel ont staat. Dus moet de vloot slechts de vliegtuigen bestellen, die het noodig heeft om een harmonisch opgebouwde vloot te ondersteunen. Ook het leger moet harmonisch zijn samengesteld zooveel infanterie, zoo veel artillerie, tanks, vliegtuigen. In de eerste plaats gericht op de verdediging aan de oppervlakte, beschouwt de landmacht met zijn 600.000 soldaten, ook in bestelling, het luchtkorps als een hulpwapen, juist wat het in ons tegen woordig leger is. Het binden van de luchtstrijdkrachten aan leger en vloot, beteekent het verankeren van het begrip ruimte aan het begrip land of zee. Dat beperkt haar ontwikkeling tot een hulpwapen van onze harmonische land- en zee macht. Dit vormt een fundamenteel beletsel, haar uit te bouwen tot „den eersten aanvalsarm" van een natie, die overtuigd is van de waarde '«an een luchtmacht. Eenige jaren geleden las onze Generale Staf het schrift aan den wand De nu overleden generaal Mitchell, een groot luchtstrateeg, las datzelfde schrift reeds vijftien jaar eerder hij werd voor het Hoog Mil. Gerechtshof gebracht, omdat hij de waarheid vertelde over onze zwakheid in de lucht. De Generale Staf bestudeerde de gevechts-afdeeling van het kleine leger- luchtkorps, nam het toen weg onder de bevelen van de legerkorpscomman danten en plaatste het direct onder den Generalen Staf. Het leger noemt dat gedeelte van het luchtwapen de „Luchtmacht van het Algemeen Hoofdkwar tier" (General Headquarters Air Force). Het is echter geen echte luchtmacht, het is slechts een kleine luchtvaartafdeeling van ons aan den grond gebonden leger. Maar het is geschoold om een luchtmacht te worden en zijn officieren en manschappen weten, hoe een echte luchtmacht moet werken, als zij er ooit een krijgen. Inderdaad, het leger likte aan zijn vinger en stak hem omhoog om te zien van welken kant de wind kwam. Het behoeft slechts naar Engeland en Duitschland te zien om te ervaren, dat het briesje tot een volledige tornado is uitgegroeid. De Generale Staf van het leger deed wèl, die proef te nemen. Hij verdient ervoor te worden geprezen. Maar nu zou hij beter doen, de kleine experimen- teele luchtmacht geheel over te dragen aan de leiding van luchtmacht-officie ren en de remmende controle over een tak van oorlogvoering, waarvan de meeste stafofficieren practisch weinig of niets afweten, op te geven. Een luchtmacht kan niet deskundig worden geleid door generaals, die meestal in Pullman-wagens reizen. ber 799 toestellen waren vervaardigd omtrent een verdeeling over de ver schillende categorieën kon geen mededeeling worden gedaan, doch enkele dagen later zeide Knudsen, de leider van de Am. oorlogsindustrie, dat 40% van de productie bestaat uit lesvlgn. en 60% uit gevechtsvlgn., alle typen te zamen. Tenslotte deelde min. Knox op 30 Jan. mede, dat in de V.S. in 1940 rond 2800 gevechtsvlgn. zijn vervaardigd, waarvan slechts 400 bij leger en vloot werden ingedeeld. Tot zoover de N.Y.T. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat blijkens de jongste telegrammen in Januari 1065 vliegtuigen werden aangemaakt, waarvan 966 raar het buiten land zouden zijn gegaan. Zoodat slechts 99 machines in de V.S. zouden zijn gebleven (Red.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 94