299 en gedurende die twintig minuten, die in het bestaan van een vliegenier slechts een ademtocht of een geheelen levensduur kunnen beteekenen, heeft men den tijd om de bepantsering eens na te gaan, een paar trucjes uit te halen of te zien, of de machine doet, wat van haar verwacht wordt dat ze op hart, oog en hand even gemakkelijk reageert als b.v. een raspaard, dat aan de Derby zal deelnemen. De grondploeg heeft voor alle details gezorgd de machinegeweren zijn gebruiksklaar en bewijzen dit met een geruststellend geratel, als men op de knoppen drukt. Alles, waar U de hand aan slaat, werkt met groote soepelheid. In het onderbewustzijn heeft men een gevoel van onbegrensde macht. Doch dat gevoel kunt gij niet onder woorden brengen, het doorstroomt U met een eigenaardige, electrische tinteling, die zich weer aan Uwe machine mededeelt, die er een gesnor van verborgen kracht, een verhoogde trilling en een verlangen aan geven, dat veel gelijkt op jachthonden, die aan hun leeren band trekken. Doch men denkt niet tenminste niet tot een later oogenblik, wanneer al die voorbijgaande indrukken op de hersencellen zich ontwikkelen als op een gevoelige plaat. Het leven in de lucht is tegenwoordig niets anders dan een leven van verwachting en van een haast afgunstig terugblikken op het verleden. Een tegenwoordige tijd bestaat niet, daar deze met een snel heid van 300 mijl aan je voorbijschiet en reeds tot vaag verleden geworden is, voordat men het bestaan ervan begint te beseffen. Als men naar den radio-omroep geluisterd heeft, die U een beschrijving gaf van de barbaarschheid en wreedheid van den vijand, heeft men veel kans, dat de patrouillevlucht begonnen wordt met al de woede van den haat, een haat, die a.h.w. U in lichterlaaie zetmet een onbepaalde vast beradenheid om het den moordzuchtigen Hun betaald te zetten. Men heeft reeds gehoord van verpleegsters, die beschermd door het eens heilige sym bool van het Roode Kruis door hen uiteengeschoten en verminkt werden, van oude vrouwen, die afgeslacht werden als zij uit hun verwoeste dorpen naar bescherming biedende slooten trachtten te vluchten. En zélf heb je gezien, met wazige, bijna niet meer ziende oogen hoe afgeschoten ledematen zelfs hoofden van kinderen verspreid lagen tusschen de gebroken stukken speelgoed, waarmede zij eenige oogenblikken geleden aan het spelen waren. En dan zweer je bij den God der Wrake, dat je iederen vijand, die je op je weg vindt, op precies dezelfde wijze behan delen zult, dat je hem verminken zal, zonder medelijden, zonder zelfs een schijn van vergiffenis. Doch dat is alleen maar, wanneer je nog op den grond bentdeze heftige emoties vergezellen je niet door de zich openende luchtlagen. Het eenige, waarvan men zich bewust is, is een ingehouden begeerte, te zien, wat het luchtruim voor verrassingen bieden zal. Geen overdreven heldhaftigheid Het is een baantje, dat men zoo goed mogelijk en met de grootst mogelijke zorgvuldigheid moet opknappen. En door den nevel van onbewust denken, dringt het tot je door, dat het slechts een dezer beide dingen beteekenen kan dood of overwinning. Alle haat is verdwenen misschien heeft men nog een tikje sympathie met hen, die voorbestemd zijn, je slachtoffer -te worden (zoo is het mij ten minste eenige malen vergaan), met je buit, want de begeerte, je medemenschen af te maken is niet in menschelijke woorden uit te drukken. En wat je emoties betreft de flikkerende lichtjes om je heen zouden even goed patrijzen kunnen zijn Een gevecht op zich zelf is niet meer dan een serie gedachtenflitsen geen enkele, die op het oogenblik zelf indruk maakt. Dit geschiedt pas, als je getrainde hersens na afloop helder genoeg zijn, om ze als feit te accep teeren. Er vliegt iemand achter je en je draait snel rond om hem de volle laag te geven. Je manoeuvreert om hem heen, zonder dat zich een willen manifesteert, zoolang hij niet binnen schot is. Als dat zoo is en hij ligt vrijwel recht voor je, druk je op den knop en laat de kogels op hem hagelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 96